Dôchodky v druhom pilieri strácajú hodnotu. Je čas na paniku?

  • Dôchodky v druhom pilieri zaznamenali pokles hodnoty.
  • Pre väčšinu sporiteľov to však nepredstavuje vážny problém.
  • Odborníci radia zachovať pokoj a vysvetľujú prečo.
Ekonomika Dôchodky v druhom pilieri zaznamenali pokles hodnoty
Dôchodky v druhom pilieri zaznamenali pokles hodnoty. Zdroj: shutterstock.com/Krakenimages.com
Okazio PCBitmarkets

Dôchodky v druhom pilieri zaznamenali výrazný pokles hodnoty po marcovom prepade na finančných trhoch. To automaticky vyvolalo medzi sporiteľmi vážne znepokojenie. Mnohí Slováci si všimli, že sa znížila hodnota ich úspor v druhom dôchodkovom pilieri. Začali sa preto obávať o svoju budúcnosť. Je naozaj dôvod na paniku?

Prečo sa hodnota úspor mení

Svetové finančné trhy v marci 2025 zaznamenali približne 10-percentný pokles, čím sa vrátili na úrovne z posledných mesiacov roka 2024.

Ako vysvetľuje Asociácia dôchodkových správcovských spoločností na svojej LinkedIn stránke, ide o bežný jav, ktorý však treba vnímať v širšom kontexte.

Kolísanie je prirodzenou súčasťou fungovania akciových trhov. Táto vlastnosť je totiž priamo spojená s ich potenciálom prinášať vyššie výnosy – vyššia miera rizika znamená šancu na lepšie zhodnotenie v dlhodobom horizonte.

Dôchodky verzus úspory – v čom je rozdiel?

Slováci často hovoria o „stratách na dôchodkoch”, čo nie je celkom pravda. V skutočnosti treba jasne rozlišovať dva pojmy:

  1. Dôchodkové úspory – peniaze, ktoré si mesačne odkladáme počas produktívneho života.
  2. Dôchodky – pravidelný príjem, ktorý budeme dostávať až po ukončení kariéry.

Momentálny pokles sa týka hodnoty úspor, nie výšky budúceho dôchodku. Ten bude závisieť od konečnej hodnoty nasporených prostriedkov v čase, keď začnete čerpať dôchodok – nie od prechodných výkyvov počas sporenia.

Sporíte si v druhom pilieri?

Ako ovplyvní dôchodky vaša investičná stratégia

Kľúčovým faktorom je vaše osobné rozloženie úspor medzi rôzne typy fondov. Existujú dva základné typy:

  • Indexové fondy – investujú do akcií a priamo kopírujú vývoj akciových trhov.
  • Garantované (dlhopisové) fondy – konzervatívnejšie investície s nižším rizikom.

Ak máte všetky úspory v indexovom fonde, pocítite každý pohyb na trhu naplno. Naopak, ak máte prostriedky výlučne v garantovanom fonde, súčasný pokles na akciových trhoch sa vás prakticky nedotýka.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.