- Súd schválil verejnú preventívnu reštrukturalizáciu Dedolesu.
- Firma nedokáže splácať staré dlhy bez zlepšenia výsledkov.
- Zakladateľ Chrapko zvažuje návrat do aktívnejšieho riadenia.
Okresný súd Bratislava I dal zelenú verejnej preventívnej reštrukturalizácii (VPR) spoločnosti Dedoles. Obľúbený slovenský e-shop s pestrofarebným oblečením tak môže predísť finančným problémom a zabezpečiť svoju budúcnosť.
Jaroslav Chrapko, zakladateľ Dedolesu, na LinkedIne potvrdil, že firma naďalej funguje a plní svoje záväzky. Zároveň však priznáva náročnú situáciu na trhu. Po pozitívnych výsledkoch v roku 2023 prišiel silný tlak zo strany čínskych e-shopov, ktorý výrazne zasiahol do podnikania firmy.
Práve manažment navrhol VPR ako riešenie pre nadchádzajúce obdobie. „Bez výrazného zlepšenia ekonomických výsledkov by firma nedokázala splniť pôvodne naplánované splátky starej reštrukturalizácie,” vysvetľuje Chrapko dôvody tohto kroku.
Od prvej reštrukturalizácie v roku 2022 Dedoles už uhradil viac ako pätinu starých dlhov. Chrapko pripomína, že v prípade krachu by nezabezpečení veritelia pravdepodobne nedostali nič.
Firma sa aktuálne snaží prinášať inovácie a zlepšovať výsledky, no konkurencia z Ázie tento proces komplikuje. Napriek tomu Chrapko považuje VPR za správne rozhodnutie pre všetky zúčastnené strany.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Dedoles pod starým vedením
Prekvapivým momentom je možný návrat samotného zakladateľa do aktívnejšieho riadenia. Chrapko, ktorý v októbri 2022 opustil exekutívne vedenie, teraz diskutuje o svojom návrate – primárne v úlohe inovátora a produktového špecialistu. „Znovu som začal tvoriť po tvrdom páde. Poučil som sa z drahých chýb, ktoré som urobil,” priznáva otvorene.
Dedoles vznikol v októbri 2011 s víziou vytvoriť priestor pre rozvoj ľudského potenciálu. „Chcel som vybudovať firmu prinášajúcu dobro a pozitívnu zmenu. Za túto myšlienku sa chcem opäť postaviť,” dodáva Chrapko.
VPR dáva Dedolesu príležitosť upraviť finančné toky a pripraviť sa na budúce výzvy. Firma bude pokračovať v činnosti a plnení záväzkov, pričom získa čas na zavedenie potrebných zmien.