- Slovenský dôchodkový systém je v kríze.
- Seniori už dnes dostávajú len polovicu svojej predchádzajúcej mzdy.
- Budúci penzisti zrejme dostanú už len tretinu.
Dôchodok na Slovensku v súčasnosti predstavuje v priemere len približne 52 percent predchádzajúcej hrubej mzdy, čo znamená, že mnohí seniori čelia výrazným finančným problémom.
Podľa najnovších údajov Európskej komisie sa situácia v budúcnosti pravdepodobne ešte zhorší, keďže Slovensko má z hľadiska dlhodobej udržateľnosti verejných financií najhoršie vyhliadky v celej Európskej únii. Na tému upozornil portál Pravda.
Ako uvádza správa Európskej komisie, sociálny systém bude nevyhnutne potrebovať rozsiahlu úpravu. V opačnom prípade hrozí, že v budúcnosti budú musieť dôchodky klesnúť, alebo si štát na ich vyplácanie bude musieť požičať za nevýhodných podmienok.
Dôchodok Slovákov je ohrozený
Hlavným problémom je rýchle starnutie slovenskej populácie v kombinácii s historicky najnižšou pôrodnosťou. Podľa štatistík sa v roku 2024 narodilo len 42,2 tisíca detí, zatiaľ čo v roku 1993 to bolo až 73,2 tisíca. Táto demografická kríza vytvára obrovský tlak na priebežný dôchodkový systém.
Vladimír Baláž, ekonóm a prognostik SAV, vysvetľuje situáciu jasne:
Z ekonomického pohľadu dôchodok nie je nič iné ako náhrada mzdy. Ide o tú časť príjmu v starobe, ktorá by mala aspoň sčasti zachovať životný štandard, na aký sme boli zvyknutí v produktívnom veku.”
Ak niekto pracoval celý život za 1 000 eur, v starobe dostáva len približne 500 eur, čo v súčasnej ekonomickej situácii nestačí na dôstojný život.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Slováci rýchlo starnú
Podľa odhadov Európskej komisie bude počet dôchodcov na Slovensku koncom roku 2030 o 194-tisíc vyšší než v roku 2022. Počet prispievateľov do systému naopak klesne o 94-tisíc. Ich vzájomný pomer sa zníži z viac ako 1,6 na menej ako 1,4, čo znamená, že na jedného dôchodcu bude prispievať čoraz menej pracujúcich. A tak dôchodková kríza už doslova „trieska na dvere”.