Koniec hotovosti? Prečo nosíme bankovky, aj keď platíme mobilom

  • Bankovky ustupujú do úzadia, no stále ich nosíme so sebou.
  • Moderné platobné metódy dobývajú svet.
  • Hotovosť má vlastnosti, ktoré digitálne platby nedokážu nahradiť.
Ekonomika Bankovky
Bankovky. Zdroj: shutterstock.com/RomanR
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Bankovky a mince ustupujú digitálnym platbám, no ani v budúcnosti úplne nezmiznú. Ekonómovia predpovedajú, že fyzické peniaze zostanú s nami ešte dlhé desaťročia. Dôvod? Nejde len o technológie, ale predovšetkým o dôveru a zvyky ľudí.

V 21. storočí dokážeme platiť takmer všetko bez jedinej mince či bankovky. Nákupy v obchode zvládneme kartou alebo mobilom, účty uhradíme cez internet banking a peniaze priateľom pošleme jediným kliknutím. Znamená to, že hotovosť čoskoro úplne zmizne? Podľa odborníkov určite nie.

Bankovky si držíme „v zálohe”

Som presvedčený, že aj o desať rokov budeme so sebou stále nosiť hotovosť a fyzické platobné karty,” uvádza profesor financií Martin Brown z Univerzity St. Gallen v rozhovore pre Swiss Life Select.

Zaujímavé je, že aj ľudia, ktorí takmer výhradne platia digitálne, si pre istotu nechávajú hotovosť v rezerve – pre prípad výpadku elektronických systémov. Brown predpokladá, že v budúcnosti budeme možno namiesto klasických bankoviek nosiť predplatené alebo darčekové karty ako „núdzové peniaze”.

Ekonómka Arina Wischnewsky dodáva:

Súčasné poznatky naznačujú, že hotovosť bude existovať aj o 50 rokov. Má totiž vlastnosti, ktoré žiadna iná platobná metóda plne nenahradí – je univerzálne akceptovaná, funguje offline a bez poplatkov.”

Slováci čoraz viac využívajú platby smart zariadeniami

Slováci čoraz viac využívajú platby smart zariadeniami. Zdroj: shutterstock.com/ViDI Studio

Paradox bankoviek: klesá používanie, rastie objem

Štatistiky jasne ukazujú, že používanie hotovosti postupne klesá. Výskum však odhalil zaujímavý paradox – hoci sa alternatívne platobné metódy využívajú čoraz viac, objem hotovosti v obehu stále rastie.

Používanie hotovosti vo svete

Príkladom je Japonsko – technologická veľmoc, ktorá ako prvá vyvinula QR kódy pre transakcie a spustila mobilné platby. Napriek tomu patrí medzi najviac „hotovostné” ekonomiky s menou v obehu tvoriacou vyše 20 % HDP.

Na druhej strane, Švédsko sa radí medzi krajiny s najnižším využívaním hotovosti, kde mena v obehu tvorí len 1 % HDP.

Nejde len o technológie, ale o dôveru

Rozdiely medzi krajinami nespočívajú len v dostupnosti technológií. „Ide o hlbšie spoločenské hodnoty,” vysvetľuje Wischnewsky. Sociálna dôvera, ochota riskovať a obavy o súkromie výrazne ovplyvňujú platobné správanie.

Krajiny ako Švédsko či Čína vykazujú vysokú mieru spoločenskej dôvery, zatiaľ čo Nemecko a Japonsko majú nižšiu dôveru a väčšie obavy o ochranu údajov.

Brown však dodáva:

Nemyslím si, že strach zo sledovania údajov má zásadný vplyv na platobné správanie ľudí. Anonymita je pre nich oveľa menej dôležitá než bezpečnosť, rýchlosť alebo užívateľská prívetivosť.”

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.