Dvojitý úder pre slovenské firmy. Americké clá a ázijská konkurencia strašia zamestnávateľov

  • Americké clá ohrozujú slovenský export a destabilizujú globálny obchodný systém.
  • Ázijské krajiny presmerujú tovar do Európy, čo zvýši tlak na domácich výrobcov.
  • Zamestnávatelia žiadajú vládu vytvoriť krízový mechanizmus na podporu exportérov.
Ekonomika Dvojitý úder pre slovenské firmy
Dvojitý úder pre slovenské firmy. Zdroj: shutterstock.com/Indypendenz, Ground Picture
Okazio PCBitmarkets

Americké clá ohrozujú budúcnosť slovenských firiem. Domáci zamestnávatelia vyjadrujú vážne znepokojenie nad ich zavedením a upozorňujú na možné ekonomické škody. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR (AZZZ) preto vyzýva vládu, aby konala a vytvorila špeciálny krízový mechanizmus, ktorý ochráni našich exportérov.

Naše podniky dnes bojujú na dvoch frontoch – čelia nielen americkým clám, ale aj nevýhodám prísnych európskych ekologických pravidiel. Situáciu zhoršuje fakt, že USA odstúpili od Parížskej klimatickej dohody, čím americkí výrobcovia získali značnú výhodu oproti európskym konkurentom.

Narúšanie stability svetového obchodu

„Jednostranné clá zo strany USA výrazne narúšajú stabilitu svetového obchodu, ničia roky budované obchodné vzťahy a vnášajú chaos do podnikateľského prostredia,” tvrdila AZZZ pred mimoriadnym rokovaním Hospodárskej a sociálnej rady SR.

Zástupcovia podnikateľov zdôrazňujú, že medzinárodný obchod funguje najlepšie pri minimálnych prekážkach a jasných pravidlách. Súčasné kroky USA však prinášajú presný opak – nestabilitu a nepredvídateľnosť.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ázijská hrozba pre európsky trh

AZZZ upozorňuje na ďalšie riziko – krajiny ako Čína, Japonsko či Južná Kórea pravdepodobne presmerujú svoj tovar z USA do Európy. „Európsky trh zaplaví vlna lacných výrobkov, čo zníži predaj našich produktov, naruší dodávateľské reťazce a odradí investorov,” varujú zamestnávatelia.

Slovenské firmy tak pocítia dvojnásobný úder – stratia odbyt v USA a zároveň budú čeliť zvýšenej konkurencii doma zo strany európskych aj ázijských výrobcov.

Zamestnávatelia odmietajú tvrdenia USA o nevyváženosti obchodných vzťahov s EÚ. Podľa AZZZ americká strana zámerne ignoruje dôležité fakty.

USA sa pozerajú len na tovarovú bilanciu, no úplne prehliadajú obchod so službami. Navyše, peniaze, ktoré americké firmy vynaložia na európsky tovar – ročne viac ako 300 miliárd dolárov – európski investori následne vkladajú do amerického kapitálového trhu,” vysvetľuje AZZZ. Tieto financie sa teda fakticky vracajú do americkej ekonomiky.

Späť
Strana 1/2Ďalej
Coinfactory PC banertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.