Veľká banka varuje klientov. Na ich peniaze práve útočia hekeri

  • Banka Revolut bije na poplach.
  • Podvodníci masívne presúvajú svoje aktivity do šifrovaných aplikácií.
  • Až tretina všetkých podvodov teraz pochádza z platforiem, ktoré používatelia považujú za bezpečné.
Novinky Banka Revolut upozorňuje na podvody
Banka Revolut upozorňuje na podvody. Zdroj: shutterstock.com/New Africa
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Banka Revolut upozorňuje, že podvodníci čoraz viac využívajú šifrované aplikácie ako WhatsApp a Telegram na okrádanie klientov. Podľa novej správy o spotrebiteľskej bezpečnosti a finančnej kriminalite, ktorú banka nedávno zverejnila, táto taktika podvodníkov dramaticky narastá od druhej polovice roku 2024.

Revolut, globálny fintech s viac ako 50 miliónmi zákazníkov, vo svojej tretej správe odhalil alarmujúce zistenia: podvody pochádzajúce z WhatsApp a Telegram aplikácií v súčasnosti predstavujú viac ako tretinu (39 %) všetkých nahlásených podvodných prípadov. Počet prípadov z Telegramu sa v druhej polovici 2024 zvýšil o neuveriteľných 121 %, zatiaľ čo podvody cez WhatsApp vzrástli o približne 67 %.

Banka varuje pred aplikáciami

Paradoxne, práve aplikácie, ktoré mnohí považujú za bezpečné vďaka šifrovaniu, sa stávajú hlavnými kanálmi pre podvodníkov.

„Podvodníci rýchlo prispôsobujú svoju taktiku a čoraz častejšie využívajú údajne bezpečné šifrované aplikácie na odosielanie správ, ako sú WhatsApp a Telegram,” uviedol Woody Malouf, šéf oddelenia finančnej kriminality Revolut.

Spotrebitelia sú často uvedení do mylnej predstavy, že šifrovanie automaticky znamená ochranu pred podvodmi. V skutočnosti táto funkcia môže podvodníkom poskytnúť väčšiu anonymitu a sťažiť odhalenie ich aktivít.

Stretli ste sa s podvodmi na Telegrame a WhatsAppe?

Meta platformy – najväčší zdroj bankových podvodov

Napriek rastúcemu trendu využívania šifrovaných aplikácií, platformy spoločnosti Meta (Facebook, Instagram, WhatsApp) spoločne predstavujú až 54 % všetkých podvodov nahlásených Revolutu na celom svete. Je to tretie po sebe idúce sledované obdobie, kedy Meta zastáva túto nelichotivú pozíciu.

Facebook zostáva hlavnou platformou pre podvodníkov a predstavuje 28 % nahlásených podvodov. Pre porovnanie, platformy Google predstavovali len 0,09 % všetkých prípadov podvodov, čo podľa Revolutu dokazuje, že veľké technologické spoločnosti môžu úspešne bojovať proti podvodom pri ich zdroji.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.