- Inšpektori vykonali 2 718 kontrol a odhalili 703 nedostatkov v potravinách.
- Najväčšie problémy majú obchodníci s hygienou a predajom po dátume spotreby.
- Za porušenia predpisov uložili pokuty v celkovej výške 67 070 eur.
Štátna veterinárna a potravinová správa SR zverejnila februárové výsledky kontrol potravín. Inšpektori navštívili 1 468 prevádzok patriacich 907 právnym subjektom a vykonali 2 718 kontrol. Problémy odhalili v 199 prípadoch.
Kontrolóri zistili celkovo 703 nedostatkov, čo možno označiť za znepokojujúce. Obchodníci najčastejšie porušujú pravidlá pri označovaní výrobkov. Veľké problémy majú aj s čistotou zariadení a pracovných pomôcok. Inšpektori tiež často nachádzajú potraviny po dátume spotreby, ktoré už nemajú byť v predaji.
Najviac kontrol prebehlo v malých predajniach (873) a stredne veľkých obchodoch (787). Inšpektori skontrolovali aj hypermarkety a supermarkety (479) a výrobné prevádzky (391). Zaujímavé je, že pri kontrolách internetových predajcov nenašli žiadne problémy. Naopak, jediná kontrolovaná farma predávajúca priamo spotrebiteľom mala nedostatky.
Najhoršie výsledky dosiahli veľké obchodné reťazce a supermarkety. Inšpektori v nich našli 286 hygienických nedostatkov, 164 problémov s označením výrobkov a 116 prípadov predaja potravín po dátume spotreby.
Fotografie z kontrol jasne ukazujú, že mnohé prevádzky ignorujú základné hygienické pravidlá. Dokumentácia zachytáva špinavé prevádzky, nevyhovujúce sklady nápojov a potraviny po záruke v regáloch.
Inšpektori uložili priamo na mieste 139 pokút v celkovej sume 4 020 eur. Vážnejšie prípady riešili v správnom konaní. Vo februári nadobudlo právoplatnosť 50 rozhodnutí o pokutách v celkovej výške 63 050 eur. Najvyššia pokuta dosiahla 11 500 eur.

Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Kontrola vzoriek
Kontrolóri odobrali 295 vzoriek potravín – 114 priamo vo výrobe a 158 v obchodoch. Výsledky laboratórnych testov zverejnili na oficiálnej stránke Štátnej veterinárnej a potravinovej správy.
Slovensko vo februári poslalo jedno hlásenie do európskeho systému rýchleho varovania RASFF. Týkalo sa sladkej papriky z Maďarska obsahujúcej nebezpečné zvyšky pesticídov metomyl a fenamifos.
Špeciálnu pozornosť venovali inšpektori čerstvému ovociu a zelenine. Vykonali 168 kontrol, pričom nedostatky našli v 17 prípadoch. Z 980 kontrolovaných plodín nevyhovovalo normám 38 (3,9 %).
Z celkového množstva 12,5 tony skontrolovaného ovocia a zeleniny došlo k vyradeniu 696 kilogramov nevyhovujúceho tovaru. Hodnotili 49 druhov ovocia a zeleniny podľa rôznych noriem – 13 druhov podľa osobitných noriem, 29 podľa všeobecnej normy a 7 podľa noriem EHK OSN.
Veterinárni inšpektori spolu s policajtmi kontrolovali aj prevoz potravín. Skontrolovali 19 zásielok obsahujúcich 28 rôznych komodít. Našli 4 porušenia predpisov a uložili pokuty za 595 eur. Najčastejšie išlo o nedostatočnú hygienu. Najviac problémov (33 %) mali zásielky z Poľska.
Štátna veterinárna a potravinová správa odporúča spotrebiteľom, aby pozorne kontrolovali kvalitu a čerstvosť nakupovaných potravín. Pri zistení problémov môžu kontaktovať úrady. Zároveň vyzýva predajcov a výrobcov potravín, aby dodržiavali hygienické predpisy a správne označovali svoje výrobky.
Najčastejšie zistené nedostatky
Februárové kontroly odhalili opakujúce sa problémy v mnohých prevádzkach. Medzi najčastejšie zistené nedostatky patrili:
- Nesprávne alebo zavádzajúce označenie výrobkov (274 prípadov)
- Nedostatočná hygiena prevádzky a pracovných plôch (193 prípadov)
- Predaj potravín po dátume spotreby (146 prípadov)
- Nevyhovujúce skladovacie podmienky (89 prípadov)
- Chýbajúca alebo neúplná dokumentácia (52 prípadov)
Vo viacerých prípadoch inšpektori zaznamenali aj krížovú kontamináciu potravín, keď neboli oddelené rôzne druhy potravín, čo by mohlo viesť k prenosu mikroorganizmov.
Ak zákazník nájde v obchode pokazené potraviny, tovar po záruke alebo iné porušenie predpisov, môže problém nahlásiť priamo Štátnej veterinárnej a potravinovej správe. Sťažnosť je možné podať elektronicky prostredníctvom online formulára, e-mailom alebo telefonicky na regionálnej pobočke. Spotrebitelia by mali uviesť čo najpresnejšie informácie o predajni a problémovom produkte.
Odborníci upozorňujú, že zistené nedostatky môžu priamo ohroziť zdravie spotrebiteľov. Obzvlášť nebezpečný je predaj potravín po dátume spotreby, najmä ak ide o mäso, mliečne výrobky alebo potraviny určené na priamu konzumáciu bez tepelnej úpravy.
Hovorkyňa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy potvrdila, že kontroly budú pokračovať so zvýšenou intenzitou aj v nasledujúcich mesiacoch. Osobitný dôraz bude kladený na prevádzky, kde boli v minulosti opakovane zistené porušenia predpisov.
„Našim cieľom nie je primárne trestať prevádzkovateľov, ale zabezpečiť, aby sa k spotrebiteľom dostávali len bezpečné a kvalitné potraviny,” uviedla hovorkyňa. „Žiaľ, výsledky kontrol ukazujú, že mnohí obchodníci stále nedodržiavajú základné pravidlá.”
Porovnanie s minulým rokom
V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka sa situácia zlepšila len mierne. Počet zistených nedostatkov klesol o približne 8 %, no počet závažných porušení zostáva naďalej vysoký.
Spotrebiteľské organizácie vítajú pravidelné kontroly, no upozorňujú, že pokuty sú často príliš nízke na to, aby motivovali obchodníkov k zlepšeniu. Priemerná pokuta vo februári dosiahla necelých 30 eur pri pokutách udelených na mieste, čo podľa kritikov nepredstavuje dostatočný odstrašujúci prostriedok.
Asociácia obchodníkov reagovala na zverejnené výsledky s tým, že svoje členské spoločnosti bude informovať o zisteniach a vyzve ich na dôslednejšie dodržiavanie predpisov. Zároveň však poukazuje na to, že mnohé pochybenia sú dôsledkom ľudskej chyby alebo personálnych problémov v maloobchode.