Slovensko zaostáva v ďalšej oblasti. V rámci EÚ sme pod priemerom

  • Slovensko výrazne zaostáva za priemerom EÚ v indexe sociálneho pokroku.
  • Z krajín V4 dosiahlo nadpriemerné hodnotenie iba Česko.
  • Priestor na zlepšenie je najmä v kategórii príležitostí, inklúzie a dôvery vo verejné inštitúcie.
Ekonomika Slovensko zaostáva
Slovensko zaostáva. Zdroj: shutterstock.com/zmotions
BitmarketsBitmarkets

Krajiny V4 dosahujú v indexe sociálneho pokroku podpriemerné výsledky. Slovensko minulý rok v tejto oblasti dosiahlo skóre 84,8, zatiaľ čo priemer EÚ predstavuje hodnotu 100. Podobné skóre zaznamenalo aj Poľsko a Maďarsko. Z krajín V4 dokázalo získať nadpriemerný výsledok iba Česko so skóre 102,3. Na túto skutočnosť upozornil Inštitút stratégií a analýz (ISA) vo svojom aktuálnom ekonomickom prehľade.

„Index meria spoločenský rozvoj štátov nezávisle od ekonomických ukazovateľov v troch hlavných kategóriách, a to základné potreby, základy blahobytu a príležitosti. S výrazným náskokom pred priemerom EÚ vedú severské štáty. Na posledných dvoch priečkach so skóre nižším ako 65 figurujú Rumunsko a Bulharsko,” uviedol inštitút.

Skóre Slovenska v rámci indexu sociálneho pokroku zaznamenáva od roku 2016 mierny vzostupný trend. K úrovni priemeru EÚ sa krajina najviac približuje v kategórii základných ľudských potrieb a v oblasti kvality životného prostredia. Najväčší priestor na zlepšenie pretrváva v kategórii príležitostí, predovšetkým v otázkach inklúzie (tolerancii voči menšinám) a posilnenia dôvery vo verejné inštitúcie.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slovensko obsadilo v svetovom meradle 34. miesto

Z regionálneho hľadiska dosiahol na Slovensku najvyššie hodnotenie Bratislavský kraj so skóre 98,6, čo však stále nedosahuje európsky priemer. V celosvetovom rebríčku sa Slovensko aktuálne umiestnilo spomedzi 170 hodnotených štátov na 34. priečke, čím si oproti roku 2016 polepšilo o dve pozície.

Coinfactory PC banertxb