Úsporný balíček 2026: Škrty budú bolestivejšie ako sa čakalo

  • Minister financií musí navýšiť plánované úspory o stovky miliónov eur.
  • Zvýšenie platov učiteľov si vyžiada dodatočných 264 miliónov eur.
  • Na dosiahnutie trojpercentného deficitu treba konsolidovať 3,1 miliardy eur.
Ekonomika Úsporný balíček 2026
Úsporný balíček 2026. Zdroj: shutterstock.com/RomanR
BitmarketsCoinfactory mobil baner

Minister financií Ladislav Kamenický (Smer) bude musieť v roku 2026 škrtať výrazne viac, ako pôvodne plánoval. Kým ešte v januári hovoril o úsporách vo výške 800 až 850 miliónov eur, teraz priznáva, že suma bude musieť byť vyššia o stovky miliónov. Informuje o tom denník Pravda.sk.

„Tú sumu musíme navýšiť o nejaké stovky miliónov,” potvrdil Kamenický s tým, že presnú čiastku momentálne prepočítavajú odborníci na ministerstve financií. Hlavnými dôvodmi sú plánované zvyšovanie platov učiteľov a zhoršujúce sa makroekonomické prostredie.

Štát potrebuje ďalšie peniaze

Vláda nedávno schválila ambiciózny plán na zvyšovanie platov pedagógov. Od septembra 2025 majú stúpnuť o sedem percent a od januára 2026 o ďalších päť percent. Spolu s novým nadtarifným systémom odmeňovania si tieto zmeny v roku 2026 vyžiadajú dodatočných 264 miliónov eur zo štátneho rozpočtu. Časť nákladov, konkrétne 51 miliónov eur, budú musieť znášať samosprávy.

Situáciu komplikuje aj spomaľujúca sa nemecká ekonomika, ktorá má priamy vplyv na slovenskú ekonomickú výkonnosť. „My vypočítame, o akej sume hovoríme na základe makroprognózy, pripočítame k tomu všetky požiadavky, ktoré sú, a vyjde nejaká veľká suma, ktorá musí byť konsolidovaná,” vysvetľuje minister.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť však upozorňuje, že situácia môže byť ešte vážnejšia. Podľa ich januárových prepočtov bude na dosiahnutie trojpercentného deficitu v roku 2027 potrebná konsolidácia až 3,1 miliardy eur, nie 2,8 miliardy, s ktorými počíta ministerstvo.

Energetická pomoc zaťažila rozpočet

Analytici zohľadnili aj nedávne rozhodnutie vlády o plošnej energetickej pomoci domácnostiam. Namiesto plánovaných sto miliónov eur na cielenú pomoc sa kabinet rozhodol pre plošnú podporu za takmer štyristo miliónov. Tento krok výrazne zaťažil štátny rozpočet a prispel k potrebe väčšej konsolidácie.

Minister Kamenický zatiaľ nechce prezrádzať konkrétne opatrenia, naznačil však, že sa sústredí najmä na škrty vo výdavkoch. „Budem sa snažiť, aby konsolidácia prebiehala viac vo výdavkovej časti. Myslím si, že tých daní, ktoré sme už zaviedli, bolo dosť,” uviedol koncom januára.

Riziká volebného roka

Odborníci zároveň varujú pred odkladaním konsolidácie na rok 2027, ktorý bude volebným rokom. Práve vtedy by podľa súčasných plánov mala prísť najväčšia časť šetrenia. Vzhľadom na politický cyklus však môže byť realizácia takýchto opatrení v predvolebnom období problematická.

Definitívna podoba konsolidačného balíčka bude známa až po politických rokovaniach. Isté však je, že škrty budú musieť byť výraznejšie, ako sa pôvodne očakávalo, a celková suma potrebných úspor pravdepodobne výrazne presiahne hranicu jednej miliardy eur.

Ministerstvo financií bude musieť v najbližších mesiacoch predstaviť konkrétny plán, ako chce tieto ambiciózne ciele dosiahnuť. Zatiaľ nie je jasné, ktoré oblasti budú škrtmi najviac zasiahnuté, no očakáva sa, že úsporné opatrenia sa dotknú väčšiny rezortov.

txbtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.