Prezident Argentíny obvinený z krypto podvodu. Hrozí mu odvolanie

  • Prezident propagoval kryptomenu $LIBRA, ktorá po jeho príspevku prudko vzrástla.
  • Následné vymazanie príspevku spôsobilo prepad hodnoty a straty investorov.
  • Opozícia žiada odvolanie prezidenta a podáva trestné oznámenie.
Novinky Argentínsky prezident čelí obvineniu z krypto podvodu
Argentínsky prezident čelí obvineniu z krypto podvodu. Zdroj: shutterstock.com/Artit Wongpradu/OSCAR GONZALEZ FUENTES
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Javier Milei, prezident Argentíny, sa ocitol v centre škandálu po propagácii kryptomeny na sociálnych sieťach, ktorá viedla k masívnym stratám investorov, upozornila správa BBC. Škandál tak zrejme poškodí prezidentovu ekonomickú dôveryhodnosť pred voľbami v roku 2025.

Kontroverzný príspevok a následky

Argentínsky prezident Javier Milei zdieľal v piatok na platforme X príspevok o kryptomene $LIBRA. Kryptomena mala údajne pomôcť financovať malé podniky a startupy. Po zverejnení odkazu na jej nákup došlo k prudkému nárastu jej hodnoty. No následne bol príspevok vymazaný.

„Rozhodnutie odstrániť príspevok bolo prijaté s cieľom vyhnúť sa špekuláciám,” vyjadrila sa prezidentská kancelária v sobotu. Zároveň dodala, že prezident nebol zapojený do vývoja kryptomeny.

Masívny pád tokenu Libra

Masívny pád tokenu Libra. Zdroj: tradingview.com

Vzostup a pád

Vďaka tejto podpore kryptomena krátko dosiahla trhovú kapitalizáciu 4 miliardy dolárov, no jej hodnota rýchlo začala klesať, čo viedlo niektorých k označeniu projektu za podvod. Keď cena $LIBRA prudko padla, Milei svoj príspevok vymazal.

Právne dôsledky a politická odozva

Bývalá prezidentka Cristina Fernández de Kirchnerová označila Mileia za „podvodníka s kryptomenami“. Hlavná opozičná koalícia označila situáciu za „bezprecedentný škandál” a plánuje podať návrh na prezidentovo odvolanie. V pondelok bola federálna sudkyňa María Serviniová náhodne vybraná na vedenie vyšetrovania, ktoré sa zameria na to, či Milei konal nezákonne.

Jonatan Baldiviezo, jeden zo žalobcov, uviedol: „Došlo k spáchaniu trestného činu podvodu, pri ktorom boli prezidentove kroky kľúčové.” Protikorupčný úrad teraz vyšetruje, či niekto vrátane samotného prezidenta nekonal v rozpore so zákonom.

Mnoho používateľov internetu obvinilo Mileia z takzvaného „rug pull” – praktiky, pri ktorej propagátori kryptomeny prilákajú kupujúcich, len aby následne zastavili obchodnú aktivitu a zmizli s peniazmi z predaja.

Poškodených je vyše 40 000 ľudí

Právnik Jonatan Baldiviezo, ktorý podal žalobu, tvrdí, že Milei nesie osobnú zodpovednosť. Podľa miestnej mimovládnej organizácie Observatorio del Derecho a la Ciudad prišlo viac ako 40 000 ľudí o úspory v hodnote vyše 4 miliárd dolárov.

Ak sa viac zaujímate o kryptomeny, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Okazio PCMemex mobil banner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.