Štát udrel na nezodpovedných vodičov. Hrozia im pokuty do 5-tisíc eur

  • Pokuty za jazdu bez povinného zmluvného poistenia sa zvýšili na 5 000 eur.
  • Na slovenských cestách jazdí približne tristotisíc nepoistených vozidiel.
  • Garančný fond na krytie škôd nepoistených vozidiel presiahol desať miliónov eur.
Ekonomika Štát udrel na nezodpovedných vodičov
Štát udrel na nezodpovedných vodičov. Zdroj: shutterstock.com/Dmitry Kalinovsky, Pixel-Shot
BitmarketsBITmarkets Valentín mobil

Na slovenských cestách jazdí stále príliš veľa nepoistených vozidiel a štát sa rozhodol tento problém riešiť výrazným zvýšením pokút. Kým v minulosti bola najnižšia sankcia za jazdu bez povinného zmluvného poistenia (PZP) len 16 eur, po novom sa pohybuje v rozmedzí od 50 do 5 000 eur. Informuje o tom portál autoviny.sk.

„Predchádzajúce pokuty boli skutočne nedostatočné a nemali potrebný preventívny účinok,” vysvetľuje dôvody zmeny Slovenská kancelária poisťovateľov. Štatistiky ukazujú alarmujúce čísla – približne 9 percent všetkých vozidiel na slovenských cestách, čo predstavuje okolo 300-tisíc áut, jazdí bez platného PZP.

Nielen pokuta, ale aj dlhoročné splácanie

Najväčší problém nastáva v prípade dopravných nehôd. Ak vodič bez PZP spôsobí nehodu, škody musí uhradiť z garančného fondu, ktorý v súčasnosti presahuje hodnotu 10 miliónov eur. „Následne sa však poisťovne snažia tieto prostriedky vymôcť od vinníka nehody, čo môže pre neho znamenať dlhoročné splácanie,” upozorňuje kancelária poisťovateľov.

Odborníci však upozorňujú, že samotné zvýšenie pokút problém nevyrieši. Kľúčovým faktorom je efektívny systém kontroly a vymáhania. V súčasnosti totiž preťažené okresné úrady často riešia priestupky s veľkým časovým odstupom, niekedy až po dvoch či troch rokoch od ich spáchania.

Potrebný je automatizovaný systém kontroly, ktorý by dokázal identifikovať nepoistené vozidlá a zabezpečiť promptné zasielanie pokút. Súčasný stav, keď sa spolieha najmä na náhodné policajné kontroly, nie je dostatočne účinný.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Zvýšenie pokút by malo pomôcť

Späť
Strana 1/2Ďalej
Okazio PCCoinfactory mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.