Európska únia otvára diskusiu o budúcom rozpočte. Občania môžu priamo ovplyvniť jeho podobu

  • Európska komisia spúšťa verejné konzultácie o budúcom rozpočte EÚ na 12 týždňov.
  • Občiansky panel so 150 Európanmi bude priamo formulovať odporúčania pre rozpočet.
  • Nový rozpočtový rámec začne platiť od januára 2028.
Ekonomika Európska únia otvára diskusiu o budúcom rozpočte
Európska únia otvára diskusiu o budúcom rozpočte. Zdroj: shutterstock.com/Rokas Tenys, SvitlanaRo
Coinfactory PC banerCoinfactory mobil baner

Európska komisia predstavila prelomový plán, ktorý umožní občanom priamo sa podieľať na formovaní dlhodobého rozpočtu Európskej únie na nasledujúce obdobie. Tento krok predstavuje významnú zmenu v prístupe k tvorbe viacročného finančného rámca, ktorý určuje priority európskych výdavkov na niekoľko rokov dopredu.

„Potrebujeme moderný európsky rozpočet, ktorý bude jednoduchší, efektívnejší a cielenejší,” uviedla Európska komisia vo svojom najnovšom oznámení. Nový rozpočtový rámec by mal začať platiť od januára 2028. Jeho hlavným cieľom je podporiť slobodnú, demokratickú, bezpečnú a konkurencieschopnú Európu.

Slovo budú mať aj občania

V rámci inovatívneho prístupu k tvorbe rozpočtu Komisia spúšťa sériu verejných konzultácií, ktoré potrvajú najbližších 12 týždňov. Tieto konzultácie predstavujú jedinečnú príležitosť pre všetkých Európanov vyjadriť svoj názor na to, ako by mali byť európske financie využívané v budúcnosti.

Významnou novinkou je vytvorenie občianskeho panelu, do ktorého sa zapojí 150 vybraných Európanov. Títo budú mať možnosť diskutovať a predkladať konkrétne odporúčania pre budúci rozpočet EÚ. Pre širokú verejnosť bude k dispozícii aj online platforma, prostredníctvom ktorej sa do diskusie môže zapojiť každý občan.

Nový prístup k rozpočtovaniu prináša štyri kľúčové piliere. Prvým je vytvorenie individuálnych plánov pre každú členskú krajinu, ktoré budú obsahovať hlavné reformy a investície.

Tieto plány budú vypracované v spolupráci s národnými, regionálnymi a miestnymi orgánmi. Druhým pilierom je založenie Európskeho fondu konkurencieschopnosti, ktorý má podporovať strategické odvetvia a kľúčové technológie.

Návrh príde čoskoro

Tretí pilier sa zameriava na efektívnejšie financovanie vonkajších aktivít EÚ, ktoré má byť viac zacielené a zosúladené so strategickými záujmami Únie. Štvrtým pilierom sú dodatočné záruky na ochranu právneho štátu.

„Dlhodobý rozpočet EÚ zohral kľúčovú úlohu pri prekonávaní nedávnej pandémie a energetickej krízy, keď pomohol zachrániť milióny pracovných miest počas lockdownu,” pripomína Komisia. Nový rozpočtový rámec má ambíciu byť ešte efektívnejším nástrojom na podporu európskych občanov, poľnohospodárov, výskumníkov, podnikateľov a regiónov.

Formálny návrh nového dlhodobého rozpočtu predstaví Európska komisia v júli 2025. Do tej doby majú občania EÚ jedinečnú príležitosť aktívne sa podieľať na jeho formovaní a vyjadriť svoje predstavy o budúcom smerovaní európskych financií.

txbKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.