- Zlato prekonáva svoje rekordné cenové úrovne.
- Rast podporujú nákupy centrálnych bánk.
- Vyčkávať s nákupom sa nemusí vyplatiť.
Zlato láme historické rekordy a začiatok roka potvrdil predpoklady analytikov. Počas prvých šiestich týždňov tohto roka cena zlata prekonala hranicu 2 900 dolárov za trójsku uncu, čo bola reakcia na avizované zavedenie dovozného cla USA na dovoz z Kanady, Mexika a Číny.
Obchodná manažérka spoločnosti Golden Oak Trust Zuzana Dvorská uvádza, že prognózy naznačujú ďalší rast.
„Napríklad americká investičná banka Goldman Sachs očakáva prekonanie hranice 3 000 dolárov do konca roka,” uviedla Dvorská.
Niektoré optimistickejšie predikcie hovoria dokonca o úrovni 3 300 dolárov.
Zlato hromadia centrálne banky
Jedným z významných faktorov, ktoré prispievajú k rastu ceny zlata, je aj politika centrálnych bánk. V roku 2024 dosiahli ich nákupy rekordné objemy, čím zvýšili dopyt po tomto kove a potvrdili význam zlata ako strategického aktíva.
„Tento trend naznačuje, že aj významní hráči na trhu vnímajú zlato ako kľúčový nástroj na ochranu svojich rezerv pred infláciou a geopolitickými neistotami,” uvádza Dvorská.
Vzhľadom na pretrvávajúce geopolitické napätie a obavy zo spomalenia ekonomiky spôsobené zavádzaním dovozných ciel prevláda očakávanie, že centrálne banky budú vo veľkých objemoch nakupovať zlato aj v roku 2025.
![](/phakromt/img/xtb.png?)
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Vyčkávanie s nákupom sa nemusí vyplatiť
Mnohí investori premýšľajú nad ideálnym načasovaním nákupu zlata, no vyčkávanie na priaznivejšiu cenu nemusí byť podľa odborníčky najlepším riešením.
„Pravidelné nakupovanie pomáha priemerovať nákupnú cenu a znižovať riziko nevhodného načasovania,” hovorí Dvorská. Aktuálny vývoj podľa jej slov naznačuje, že zlato bude v roku 2025 zohrávať ešte významnejšiu úlohu pri diverzifikácii portfólií. „Preto je rozumné myslieť dlhodobo a postupne si budovať vlastné zlaté rezervy,” uzatvorila Dvorská.