Nakupovanie online má aj temné stránky. Experti varujú Slovákov

  • Online nakupovanie je pohodlné, no sú s ním spojené aj veľké riziká.
  • Drvivá väčšina podvodov s platobnými kartami nastane pri nakupovaní cez internet.
  • Odborníci Slovákom radia, ako sa chrániť.
Off topic Nakupovanie na internete prináša riziká
Nakupovanie na internete prináša riziká. Zdroj: shutterstock.com/Pormezz
Okazio PCBITmarkets Valentín mobil

Nakupovanie na internet nesie mnohé riziká. Priemerný Slovák minie ročne cez internet 400 eur, pričom najčastejšie nakupuje elektroniku. S rozvojom digitálnej éry však narastá aj riziko kybernetických hrozieb. Podľa Národnej banky Slovenska (NBS) je takmer 80 % kartových podvodov pri online nákupoch.

Nakupovanie na internete môže Slovákov pripraviť o peniaze

Linda Gáliková z 365.bank odporúča používať digitálne platobné karty, ktoré je možné po nákupe zrušiť a prevydať za nové, čím sa minimalizuje riziko zneužitia údajov.

Základným pravidlom bezpečnosti pri nákupe na internete je navštevovať len overených obchodníkov a stránky začínajúce skratkou https:// so symbolom visiaceho zámku.

Ideálne, ak je platba zabezpečená prostredníctvom dvojfaktorovej autentifikácie tzv. 3D secure kódu, prípade obchodník umožňuje zaplatiť cez digitálne peňaženky,” vysvetľuje Gáliková.

Kybernetické hrozby sa netýkajú len dospelých, ale aj detí. Mladí ľudia vyrastajú v digitálnej ére, v období sociálnych sietí, dokonca mnohí nezažili obdobie bez internetu. Deti a mladiství sú cieľovou skupinou, ktorá je najviac ohrozená kyberšikanou. Nevyhýbajú sa im ani ostatné bezpečnostné hrozby v online prostredí.

Archie Velian z IT spoločnosti Anect zdôrazňuje význam kybernetických hier, ktoré pomáhajú deťom pochopiť a riešiť hrozby ako deepfake, phishing, či nebezpečné výzvy. Upozorňuje tiež na následky spojené so zdieľaním intímnych fotiek.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Podvodníci zneužívajú známe mená

Riziká verejných Wi-Fi sietí a slabých hesiel sú ďalšími hrozbami. Odborníci odporúčajú používať silné heslá a vyhýbať sa verejným sieťam pri online bankovníctve. V období narastajúcich e-commerce nákupov sa zvyšuje aj riziko phishingu.

Útočníci často zneužívajú názvy kuriérskych služieb či bánk. 365.bank odporúča sledovať len oficiálne bankové profily na sociálnych sieťach, aby sa predišlo podvodom.

Wallstreetpepe PC banertxb