- Podvodníci zneužívajú mená známych spoločností a lákajú ľudí na atraktívne výhry.
- Vyhlasovateľ súťaže nikdy nepotrebuje údaje o platobnej karte pre doručenie výhry.
- Pred zapojením do súťaže si overte správnosť URL adresy a históriu vyhlasovateľa.
Spotrebitelia by mali byť obozretní pri účasti v rôznych súťažiach, napríklad na sociálnych sieťach.
„Aktuálne sa stretávame s prípadmi poškodených spotrebiteľov, ktorí naleteli na podvodné súťaže a výhry,” upozorňuje právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie Sylvia Ďatelinková. Podvodníci často lákajú na atraktívne výhry a zneužívajú mená známych spoločností, prípadne oslovia spotrebiteľa, že je výhercom súťaže, hoci sa do nijakej súťaže nezapojil.
„Cieľom podvodníkov je získať od vás údaje o platobnej karte alebo prístupové práva do elektronického bankovníctva,” uvádza Ďatelinková. Môže to byť napríklad žiadosť o poskytnutie údajov o platobnej karte pod zámienkou pripísania výhry či odoslania balíka s výhrou, ale aj žiadosť o vyplnenie podvodného odkazu, na ktorý vás podvodník sám nasmeruje, a ktorým sa máte do súťaže prihlásiť.
Spotrebitelia by mali byť obozretní a nikdy neposkytovať svoje citlivé údaje. „Je potrebné zdôrazniť, že k doručeniu výhry vyhlasovateľ nepotrebuje údaje o vašej platobnej karte ani prístupové práva do elektronického bankovníctva,” apeluje Ďatelinková. Odporúča overiť si správnosť URL adresy a históriu príspevkov vyhlasovateľa súťaže, aby sa predišlo podvodom.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.