NBS upozorňuje na nový podvod. Jediný telefonát vás môže stáť celý majetok

  • Podvodníčka s východným prízvukom telefonuje ľuďom a vydáva sa za zamestnankyňu NBS.
  • Národná banka Slovenska nikdy telefonicky nekontaktuje klientov komerčných bánk.
  • Podvodníci volajú z čísel maskovaných ako oficiálna ústredňa centrálnej banky.
Novinky NBS upozorňuje na nový podvod
NBS upozorňuje na nový podvod. Zdroj: Shutterstock.com/JOURNEY STUDIO7, Africa Studio
Kvakomat PC bannerBitmarkets

Národná banka Slovenska (NBS) zaznamenala alarmujúci nárast podvodných telefonátov, pri ktorých neznáma osoba zneužíva meno centrálnej banky. Podvodníčka s charakteristickým východoslovenským prízvukom sa vydáva za zamestnankyňu NBS a pokúša sa získať citlivé bankové údaje od občanov.

Zaznamenali sme množstvo hlásení od znepokojených občanov, ktorým volala žena vydávajúca sa za našu zamestnankyňu. Dôrazne upozorňujeme, že ide o podvodné konanie,” uviedla Národná banka Slovenska vo svojom oficiálnom stanovisku.

Pozor na falošné telefónne čísla

Podvodníci používajú sofistikované metódy na zvýšenie dôveryhodnosti. Telefonáty prichádzajú z čísel, ktoré sa tvária ako oficiálna ústredňa NBS, a podvodníci často disponujú základnými informáciami o oslovených osobách.

Scenár podvodu je vždy podobný – volajúca osoba sa snaží vyvolať dojem urgentnosti a ohrozenia finančných prostriedkov na účte.

Je mimoriadne dôležité zdôrazniť, že Národná banka Slovenska nikdy nekontaktuje klientov komerčných bánk telefonicky ani e-mailom. Neposkytujeme úvery, nevedieme účty pre fyzické osoby a nepýtame si od občanov ich osobné či bankové údaje,” vysvetľuje centrálna banka.

Podvodníci sa pokúšajú kontaktovať potenciálne obete aj cez sociálne siete, e-maily či rôzne komunikačné aplikácie. V minulosti sa podobné podvody objavovali aj pod menom „Peter Martin“, no identity podvodníkov sa môžu meniť.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

NBS radí, kedy kontaktovať políciu

Späť
Strana 1/2Ďalej
Okazio PCtxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.