- Minimálne mzdy vzrástli v mnohých členských štátoch EÚ.
- Luxembursko je na vrchole rebríčka s najvyššou minimálnou mzdou.
- Slovensko je podľa očakávania na chvoste rebríčka.
Minimálne mzdy vzrástli v mnohých členských štátoch EÚ a kandidátskych krajinách. Tieto zmeny viedli k rastúcemu životnému štandardu pracovníkov s minimálnymi mzdami. Kým v januári 2025 malo desať krajín EÚ minimálnu mzdu nižšiu ako 1 000 eur mesačne, ostatné krajiny zaznamenali výrazný rast, uvádza správa Euronews.
Porovnanie minimálnej mzdy v európskych krajinách
Na vrchole rebríčka sa umiestnilo Luxembursko s hrubou minimálnou mesačnou mzdou 2 638 eur. Na opačnom konci je Moldavsko s minimálnou mzdou 285 eur. Krajiny sa však líšia aj v kúpnej sile, ktorá ukazuje reálnu hodnotu týchto miezd.
Slovensko sa zaradilo do skupiny krajín s minimálnou mzdou nižšou ako 1 000 eur mesačne. Podľa Národného inšpektorátu práce dosahuje minimálna mzda na Slovensku v roku 2025 hodnotu 816 eur. Z okolitých krajín je na tom horšie len Maďarsko (707 eur).
Pri minimálnej mzde treba brať do úvahy fakt, že okrem inflácie je potrebné zohľadniť aj odvody. Čím je mzda vyššia, tým väčšie odvody zaplatíte štátu. Navyše inflácia bola za posledné roky vysoká, takže reálny rast mzdy nie je v skutočnosti taký výrazný, ako sa na prvý pohľad zdá.
Zatiaľ čo väčšina krajín zaznamenala rast reálnych miezd, niektoré, ako Turecko a Cyprus, čelili poklesu reálnej hodnoty minimálnych miezd pre vyššiu infláciu. Turecko malo infláciu na úrovni 44,4 %, pričom minimálna mzda vzrástla iba o 30 %.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Porovnanie kúpnej sily
PPS (štandard kúpnej sily) je jednotka umožňujúca spravodlivejšie porovnanie, keďže odráža rovnakú kúpnu silu v rôznych krajinách. Vďaka tomu môžu mať krajiny ako Rumunsko lepšie postavenie v rebríčku, aj keď majú nižšie nominálne mzdy.
Reálny rast miezd v mnohých krajinách viedol k zlepšeniu kúpnej sily, najmä v Rumunsku, Bulharsku a Chorvátsku. Naopak, krajiny ako Írsko a Estónsko v porovnaní s nominálnymi mzdami klesli v rebríčku pre vyššie životné náklady.
Smernica EÚ o minimálnych mzdách zavádza cieľ stanoviť minimálne mzdy na úroveň 60 % z mediánovej mzdy. Tento cieľ je v súčasnosti splnený len v troch členských štátoch EÚ. Smernica môže zohrávať dôležitú úlohu pri zvyšovaní minimálnych miezd v budúcnosti, čo by malo zabezpečiť základné životné podmienky pre pracovníkov.
Ak sa viac zaujímate o peniaze, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: