Porovnanie platov učiteľov v krajinách EÚ. Ako dopadlo Slovensko?

  • Mnohé európske krajiny zaznamenali pokles učiteľských platov po úprave o infláciu.
  • V niektorých štátoch EU sú učiteľské platy nižšie než v kandidátskych krajinách.
  • Klesajúce platy zvyšujú problém s nedostatkom učiteľov v Európe.
Ekonomika Platy učiteľov v Európe
Platy učiteľov v Európe. Zdroj: shutterstock.com/YAKOBCHUK VIACHESLAV
Best Wallet PCCoinfactory mobil baner

Platy učiteľov v mnohých európskych krajinách, keď sa upravia o infláciu, zaznamenali výrazný pokles. Tento trend má zásadný vplyv na profesiu, ktorá sa už aj tak stretáva s problémom s nedostatkom pracovníkov.

Podľa Euronews sa v mnohých krajinách, ako sú Anglicko, Írsko, Taliansko, Grécko a Fínsko, platy učiteľov v reálnych hodnotách znižujú. Tento jav je dôsledkom dlhodobého nedostatku investícií do vzdelávania a rastúceho tlaku na profesiu. Ako je na tom Slovensko?

Porovnanie štartovacích platov učiteľov

Najprv si ukážeme platy učiteľov vyjadrené v štandardoch kúpnej sily (PPS), pretože umožňujú spravodlivejšie porovnanie. PPS je umelá menová jednotka, ktorá odráža rovnakú kúpnu silu v krajinách, čo znamená, že jedna PPS môže teoreticky kúpiť rovnaké množstvo tovarov a služieb v ktorejkoľvek krajine.

V mnohých prípadoch učitelia čelili zníženiu svojich platov v porovnaní s infláciou, čo znamená, že ich reálny príjem neustále klesá. Ako ukazuje analýza, po úprave o infláciu sa plat učiteľa v rôznych európskych krajinách môže líšiť.

Napríklad, na Slovensku začínajúci učitelia zarábajú 11 826 PPS (štandardy kúpnej sily) ročne, zatiaľ čo v Luxembursku je to až 49 015 PPS. Tento rozdiel odráža nielen ekonomickú situáciu, ale aj kvalitu vzdelávacieho systému v týchto krajinách. Porovnanie štartovacích platov učiteľov v krajinách môžete vidieť na grafe nižšie. Slovensko sa umiestnilo úplne na konci zoznamu.

Štartovacie platy učiteľov v krajinách ÉU

Štartovacie platy učiteľov v krajinách. Zdroj: Euronews

V prípade porovnania platov po 10 rokoch sa výsledky nelíšia. Taktiež sa Slovensko umiestnilo na druhom najhoršom mieste s hodnotou 13 486 PPS.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 69 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Porovnanie konkrétnych súm platov

Aj keď PPS metrika vyjadruje efektívnejšie ako zarábajú učitelia v jednotlivých krajinách, napriek tomu si porovnáme aj konkrétne sumy platov. Štartovací plat učiteľov na Slovensku pre ročník 2022 – 2023 dosahoval úroveň 12 066 eur v hrubom. Horšie na tom sú napríklad Poľsko, Maďarsko alebo Bulharsko. Po 10 rokoch sa suma vyšplhala na 13 562 eur.

Porovnanie konkrétnych súm platov

Porovnanie konkrétnych súm platov. Zdroj: Euronews

Vedeli ste?

Zaujímavé je, že niektoré krajiny, ktoré nie sú členmi EÚ, ako napríklad krajiny kandidátske na vstup do Únie, vykazujú vyššie platy učiteľov ako niektoré členské štáty. Tento rozdiel je znepokojujúci, pretože ukazuje, že platová nerovnosť medzi členskými štátmi je stále prítomná a zhoršuje sa. Tento trend môže mať dlhodobé dôsledky na kvalitu vzdelávania v týchto krajinách, pretože nízke platy odrádzajú kvalifikovaných jednotlivcov od vstupu do profesie.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbKvakomat mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.