Pracovať len 4 dni? Toto mesto šokuje svet revolučnou zmenou

  • Nová reforma prináša okrem skráteného pracovného týždňa aj ďalšie významné zmeny.
  • Tokio však nie je jediným ázijským mestom, ktoré sa vydáva cestou prorodinných reforiem.
  • Funguje sa takto aj v Európe?
Novinky Toto mesto šokuje svet revolučnou zmenou
Toto mesto šokuje svet revolučnou zmenou. Zdroj: Shutterstock.com/fizkes
BitmarketsFreedum fighter mobil

Tokijská metropolitná vláda oznámila prelomové rozhodnutie zaviesť štvordňový pracovný týždeň pre štátnych zamestnancov. Toto radikálne opatrenie prichádza v čase, keď krajina čelí bezprecedentnej demografickej kríze a rekordne nízkej pôrodnosti, píše portál Zoznam.sk.

Musíme konať teraz, kým nie je neskoro,” vyhlásila tokijská guvernérka Juriko Koikeová pri predstavovaní nového plánu. Podľa jej slov je najvyšší čas, aby hlavné mesto prevzalo iniciatívu v ochrane životov obyvateľov a ekonomiky v týchto náročných časoch.

Pôrodnosť je na rekordne nízkych číslach

Situácia v krajine vychádzajúceho slnka je skutočne alarmujúca. Minulý rok sa v Japonsku narodilo len 727 277 detí, čo predstavuje historické minimum. Miera pôrodnosti klesla na kritických 1,2 dieťaťa na jednu ženu, pričom pre udržanie stabilnej populácie je potrebná hodnota aspoň 2,1.

Nová reforma prináša okrem skráteného pracovného týždňa aj ďalšie významné zmeny. Rodičia detí navštevujúcich prvé tri ročníky základnej školy dostanú možnosť vymeniť časť svojho platu za skorší odchod z práce. Týmto krokom chce vláda podporiť lepšie zosúladenie pracovného a rodinného života.

Japonská pracovná kultúra je dlhodobo známa svojou náročnosťou. Fenomén „karóši” – smrti z prepracovania – nie je v krajine ničím výnimočným. Práve táto neúprosná pracovná kultúra spolu s rastúcimi životnými nákladmi je podľa sociológov hlavnou príčinou klesajúcej pôrodnosti.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Náročná situácia

Späť
Strana 1/2Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.