Porovnanie cien na Slovensku a v krajinách EÚ

  • Slovensko má druhé najnižšie ceny potravín a nealko nápojov v EÚ.
  • Slovenské domácnosti míňajú na potraviny vysoké percento príjmov.
  • Celková cenová úroveň je u nás 8. najnižšia.
Ekonomika Ceny na Slovensku a v EÚ
Ceny na Slovensku a v EÚ. Zdroj: shutterstock.com/Andrzej Rostek/sweet_tomato
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Inflácia zasiahla najmä potravinársky priemysel, čo pocítili všetci obyvatelia aj na Slovensku. Mnohé potraviny nakupujeme za dvojnásobnú cenu ako pred niekoľkými rokmi. Štatistický úrad SR však prišiel s komplexným porovnaním naprieč krajinami Európskej únie (EÚ), ktoré ukazujú pomerne zaujímavé výsledky.

Ceny potravín sú u nás druhé najnižšie v EÚ

Na základe porovnania 27 krajín EÚ Slovensko dosiahlo za rok 2023 druhú najnižšiu cenovú úroveň potravín a nealkoholických nápojov a bez nápojov sme obsadili 3. priečku. Celková cenová úroveň potravín a nealkoholických nápojov u nás dosahovala 82,3 % z priemeru EÚ. Takže priemerný Slovák platil za potraviny a nápoje o takmer 18 % menej ako priemerný Európan.

Graf nižšie zobrazuje rebríček krajín EÚ podľa cenovej úrovne potravín a nealkoholických nápojov. Hodnota pod 100 znamená, že cenová hladina v danej krajine bola nižšia ako priemer EÚ27, zatiaľ čo hodnota nad 100 znamená, že cenová hladina v danej krajine bola vyššia ako priemer EÚ27.

Ceny potravín a nealko nápojov

Ceny potravín a nealko nápojov. Zdroj: Štatistický úrad SR

Nižšie cenové úrovne v oblasti cien potravín a nealkoholických nápojov má už len Rumunsko s hodnotou 75,1 % z priemeru EÚ. Naopak, najdrahšie potraviny sú v Luxembursku (124,7 %), Dánsku (122,6 %) a Írsku (114,0 %).

Podiel výdavkov

Štatistika cenovej úrovne potravín a nealkoholických nápojov je obzvlášť významná, keďže tento segment tvorí značnú časť výdavkov domácností. Tu Slovensku obstálo omnoho horšie. Až 26,3 % výdavkov slovenských domácností tvoria potraviny a nealkoholické nápoje. Ide o druhú najvyššiu hodnotu po Rumunsku (30,6 %). Naopak, v Írsku to je len 11,2 % a Luxembursku 11,6 %.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Celkové porovnanie cien

Ďalšie porovnanie berie do úvahy celkové cenové hladiny, resp. za všetky tovary a služby. V tejto kategórii Slovensko obsadilo 8. najnižšiu priečku. Ide o všetky ceny vrátane napríklad bývania a energií, dopravy, odevov a obuvi, rekreácie a kultúry, ako aj vzdelávania, zdravia, reštaurácií a hotelov, uvádza Štatistický úrad SR.

Ceny za všetky tovary a služby

Ceny za všetky tovary a služby. Zdroj: Štatistický úrad SR

Celková cenová hladina tovarov a služieb na Slovensku dosahuje 80,4 % z priemeru EÚ. Medzi lacnejšie krajiny patrí Litva, Lotyšsko, Chorvátsko, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko a Rumunsko.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Okazio PCFreedum fighter mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.