Návrat Donalda Trumpa priamo ohrozuje európsku ekonomiku

  • Trump plánuje nové clá na zahraničný dovoz do USA.
  • Nemecko zostáva „na vrchole Trumpovho zoznamu“ nepriateľov v Európe.
  • Macron apeluje na európsku sebestačnosť.
Ekonomika Donald Trump ohrozuje Európu
Donald Trump ohrozuje Európu. Zdroj: shutterstock.com/Chip Somodevilla
Okazio PCBitmarkets

Donald Trump počas svojho prvého funkčného obdobia ukázal, že jeho politika môže mať vážne následky na obchodné vzťahy s Európou. Podľa Iana Bonda z Centra pre európske reformy sa môže Nemecko stať „prvou obeťou Trumpovej agendy”. Bond upozornil, že Trump už v minulosti naznačoval, že nechce vidieť autá značky Mercedes-Benz na amerických uliciach, hoci mnohé z nich sa vyrábajú v americkom štáte Alabama, uvádza BBC.

Donald Trump sa môže zacieliť na Nemecko

Prípadný návrat Trumpa do Bieleho domu by mohol znamenať zavedenie celkových ciel na všetok dovoz do USA vo výške 10 až 20 %. Takéto kroky by mohli narušiť nielen európsko-americké obchodné vzťahy, ale aj globálne dodávateľské reťazce.

Macron varoval, že Spojené štáty sa v najbližších dekádach budú sústrediť primárne na Čínu a vlastné záujmy, pričom Európa sa v ich geopolitickom zozname priorít nachádza nižšie. Nedávno sme však informovali, že Donald Trump počas svojej predvolebnej kampane uviedol, že chce, aby sa „nemecké automobilky stali americkými spoločnosťami”. Navyše nemeckí výrobcovia, ako sú Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz, už teraz čelia veľkým výzvam v podobe slabého dopytu z Číny a poklesu akcií.

Emmanuel Macron hodnotí sebestačnosť Európy

Emmanuel Macron, francúzsky prezident, dlhodobo zdôrazňuje potrebu posilniť európsku sebestačnosť. Tvrdí, že závislosť Európy na krajinách ako Čína a USA je kľúčovým problémom súčasnosti. Covid pandémia aj vojna na Ukrajine ukázali slabiny Európy, ktorá bola odkázaná na kritické dodávky energií a liekov zo zahraničia.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slovensko v priamom ohrození

Slovensko je hospodársky závislé od Nemecka najmä pre silné obchodné väzby a úzku spoluprácu v priemysle. Nemecko je jedným z najväčších obchodných partnerov Slovenska, pričom významná časť exportu smeruje práve tam. Podľa údajov TradingEconomics tvorí export Slovenska až 21 % do Nemecka. Na druhej pozícii je Česko (12 %) a nasleduje Poľsko (7,3 %).

Slovenský export podľa krajín

Slovenský export podľa krajín. Zdroj: Trading Economics

 

 

 

 

 

 

Kľúčovú úlohu zohráva automobilový priemysel, kde nemecké značky ako Volkswagen priamo investujú na Slovensku. Nemecké firmy zároveň poskytujú pracovné miesta a technológie, ktoré sú základom slovenského exportu. Táto závislosť prináša ekonomické benefity, no zároveň Slovensko vystavuje riziku, že ekonomické problémy v Nemecku môžu ovplyvniť jeho vlastnú stabilitu.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

Memex PC bannerOkazio mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.