Rebríček TOP 5 slovenských bánk. Ich zisky vám vyrazia dych

  • Slovenské banky dosiahli v roku 2023 historický najvyššie zisky.
  • Medzi päticu najúspešnejších bánk patrí aj menší trhový hráč.
  • Mimoriadny bankový odvod priniesol studenú sprchu, zisky bánk okamžite klesli.
Ekonomika Slovenské banky dosahovali rekordné zisky, no prišli nové dane
Slovenské banky dosahovali rekordné zisky, no prišli nové dane. Zdroj: shutterstock.com/Tatiana Kuzmina
Okazio PCOkazio mobil

Slovenské banky dosiahli v uplynulých rokoch nevídané zisky, ktoré pokorili všetky ich minulé rekordy. Po zavedení novej bankovej dane ich čistý zisk výrazne poklesol. Pozrieme sa na to, ktoré finančné domy na Slovensku kraľujú bankovému trhu z hľadiska ich ziskovosti.

Slovenské banky dosahovali rekordné zisky

Na Slovensku pôsobí 23 bánk. Patria medzi ne veľké finančné inštitúcie, ktoré sú na trhu dlhodobo aj noví menší hráči, ktorí vďaka digitalizácií bankových služieb môžu lákať klientov na služby bez poplatkov.

Banky na Slovensku dosiahli v roku 2023 čistý zisk vo výške 1,2 miliardy eur a medziročne si tak polepšili až o 46 %.

Európske banky sú ziskovejšie ako naše

Slovenská banková asociácia (SBA) však vysvetlila, že ziskovosť slovenských bánk patrí medzi najnižšie nielen v regióne strednej a východnej Európy, ale aj v celej Európskej únii.

5 najziskovejších bánk na Slovensku

Najvyšší zisk zaznamenala v roku 2023 Slovenská sporiteľňa. Jej tržby narástli takmer o polovicu na 1,032 miliardy eur a zisk banky stúpol o 26 % na 308,6 miliónov eur, ako uvádza Finstat.

Kráľovnú bánk však v tržbách prekonala VÚB banka. Jej tržby sa zvýšili až o 70 % na 1,074 miliardy eur. VÚB banka navýšila svoj zisk o ohromných 87 % na 264,2 miliónov eur.

Treťou najúspešnejšou bankou bola Tatra banka, ktorá pri 69-percentom náraste tržieb dosiahla nárast zisku o 22 % na 237,3 miliónov eur.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.