Kryptomeny zasiahli nové regulácie. Už nie len MiCa, ale aj DORA

  • Kryptomeny v Európe dostali novú reguláciu.
  • DORA má riešiť predovšetkým bezpečnosť užívateľov.
  • Prichádzajú s ňou však aj obmedzenia a problémy.
Novinky Kryptomeny majú nové regulácie
Kryptomeny majú nové regulácie. Zdroj: shutterstock.com/Andy.LIU
BitmarketsBitmarkets

Kryptomeny zažívajú v našom priestore pomerne turbulentné obdobie. Európska únia (EÚ) nedávno schválila súbor pravidiel známych ako Digital Operational Resilience Act (DORA), ktorý má za cieľ posilniť kybernetickú bezpečnosť a operačnú odolnosť finančných inštitúcií vrátane kryptomenových spoločností. Tieto pravidlá, účinné od začiatku roku 2025, budú mať zásadný vplyv na fungovanie kryptopriemyslu v celej EÚ, ako uvádza Cointelegraph.

Čo je to regulácia DORA

DORA je regulačný rámec, ktorý sa zameriava na zlepšenie schopnosti finančných subjektov zvládať technologické a kybernetické riziká. Pravidlá sa vzťahujú na banky, poisťovne, burzy, ale aj na kryptomenové spoločnosti. Nadväzujú tak na reguláciu MiCa.

Kľúčové oblasti, ktoré DORA pokrýva, zahŕňajú:

  1. Kybernetickú bezpečnosť: Posilnenie opatrení na ochranu pred kybernetickými útokmi.
  2. Riadenie technologických rizík: Zavedenie štandardov na identifikáciu a zvládanie technologických hrozieb.
  3. Monitorovanie tretích strán: Povinnosť sledovať riziká spojené s dodávateľmi technológií, ako sú poskytovatelia cloudových služieb.
  4. Incident reporting: Povinnosť oznamovať kybernetické útoky a technické problémy v rámci celej EÚ.

Pravidlá DORA sú vítané ako krok k väčšej bezpečnosti, no čelia aj kritike. Kryptomenový sektor je dynamický a rýchlo sa rozvíjajúci, pričom prísne regulačné požiadavky by mohli obmedziť inováciu. Ďalšou výzvou je harmonizácia pravidiel v celej EÚ, pretože jednotlivé krajiny majú rôzne úrovne pripravenosti na implementáciu DORA.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Kryptomeny a regulácia

Regulácia bude mať jednoznačne vplyv aj na kryptomenový sektor. Je niekoľko oblastí, ktoré sa budú postupne meniť na tomto základe. Ide o pozitívne, ale aj negatívne vplyvy.

DORA a kryptomeny
  1. Zvýšené regulačné požiadavky:
    Kryptomenové burzy, peňaženky a ďalšie platformy budú musieť splniť prísnejšie štandardy kybernetickej bezpečnosti. To zahŕňa pravidelné audity, školenia zamestnancov a implementáciu pokročilých bezpečnostných technológií.
  2. Transparentnosť voči regulátorom:
    Kryptomenové spoločnosti budú musieť pravidelne oznamovať technické problémy alebo bezpečnostné incidenty. Tým sa zvýši transparentnosť, no zároveň to môže predstavovať administratívnu záťaž.
  3. Vplyv na malé a stredné podniky:
    Menšie kryptomenové spoločnosti môžu čeliť problémom pri implementácii požiadaviek DORA z dôvodu obmedzených zdrojov. To by mohlo viesť ku konsolidácii trhu, kde väčšie firmy získajú konkurenčnú výhodu.
  4. Dôvera investorov:
    Zlepšenie kybernetickej bezpečnosti by mohlo zvýšiť dôveru investorov a používateľov kryptomien. Zavedenie jednotných pravidiel v celej EÚ môže vytvoriť bezpečnejšie prostredie pre kryptomenové transakcie.

DORA predstavuje významný krok smerom k regulácii kryptomenového sektora v Európe. Hoci prináša nové výzvy, najmä pre menšie firmy, zlepšenie kybernetickej bezpečnosti a transparentnosti môže prispieť k väčšej dôvere verejnosti v kryptomeny.

Ako sa sektor prispôsobí týmto zmenám, bude rozhodujúce, či dokáže vyvážiť potrebu regulácie s podporou inovácií. Za najdôležitejšie považujeme to, že sa regulátor snaží zlepšiť bezpečnosť v danej oblasti. Jej súčasťou totiž nie sú len dlhodobí kryptomenoví priaznivci, ale aj začiatočníci. Na druhej strane je potrebné dbať aj na podstatnú mieru slobody v kryptomenovom sektore.

Okazio PCKvakomat mobil
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.