EÚ zasiahne proti plytvaniu. Po plastových slamkách končí ďalšia populárna vec

  • Pre výrobcov a obchodníkov to znamená, že budú musieť hľadať alternatívne riešenia.
  • Nové nariadenie si kladie za cieľ znížiť množstvo obalového odpadu o 15 percent do konca roka 2040.
  • Nové pravidlá sa nebudú vzťahovať na zdravotnícke zariadenia.
Novinky EÚ zasiahne proti plytvaniu
EÚ zasiahne proti plytvaniu. Zdroj: Shutterstock.com/Halay Alex, CGN089
Okazio PCOkazio mobil

Európska komisia predstavila nový balík opatrení, ktorý má výrazne obmedziť používanie jednorazových plastových obalov. Podľa najnovších plánov by mali do roku 2030 z pultov obchodov zmiznúť viaceré bežne používané produkty v jednorazových baleniach.

Ako píše portál Refresher News, medzi produkty, ktorých sa zákaz dotkne, patria najmä porciovaný med, minibalenia kečupov či obľúbené mini smotany do kávy. Rovnako sa obmedzenia dotknú aj mikroténových sáčkov, ktoré sú v súčasnosti bežne dostupné v obchodoch.

Situácia sa začína zvrhávať

Situácia s plastovým odpadom je alarmujúca. Priemerný Európan vyprodukuje do roku 2030 až 209 kilogramov plastového odpadu, čo je z environmentálneho hľadiska neudržateľné,” uviedla hovorkyňa českého ministerstva životného prostredia Veronika Krejčí pre portál Novinky.cz.

Nové nariadenie si kladie za cieľ znížiť množstvo obalového odpadu o 15 percent do konca roka 2040. Nejde pritom len o samotné plastové obaly, ale aj o spôsob balenia produktov. „Výrobcovia budú musieť prehodnotiť svoje balenie. Skončia zbytočné dvojité steny, falošné dná či neprimerane veľké obaly na malé predmety,” vysvetlila Krejčí.

Európska únia však myslí aj na výnimočné situácie. Nové pravidlá sa nebudú vzťahovať na zdravotnícke zariadenia, kde je používanie jednorazových plastových obalov často nevyhnutné z hygienických dôvodov. Nariadenie počíta aj s ďalšími výnimkami, ktoré budú postupne špecifikované.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Dobré správy pre životné prostredie

Environmentálni experti tento krok celkom určite uvítajú. Je totiž najvyšší čas začať riešiť problém plastového odpadu systematicky. Jednorazové plasty predstavujú obrovskú záťaž pre životné prostredie a ich obmedzenie je nevyhnutným krokom k udržateľnejšej budúcnosti.

Obrovské zmeny pre výrobcov

Pre výrobcov a obchodníkov to znamená, že budú musieť hľadať alternatívne riešenia. Očakáva sa nárast používania recyklovateľných materiálov a návrat k tradičným, environmentálne prijateľnejším spôsobom balenia.

Zmeny sa dotknú aj spotrebiteľov, ktorí si budú musieť zvyknúť na nové formy balenia. Odborníci však upozorňujú, že ide o nevyhnutný krok k ochrane životného prostredia pre budúce generácie.

Európska únia týmto nariadením pokračuje v svojej dlhodobej stratégii boja proti plastovému odpadu. Už v minulosti zakázala jednorazové plastové príbory, slamky či vatové tyčinky. Nové opatrenia sú ďalším významným krokom k zníženiu plastovej záťaže v Európe.

Zbytočne vysoké čísla

Podľa údajov ministerstva životného prostredia z roku 2023 sa na našej planéte ročne vyprodukuje neuveriteľných 400 miliónov ton plastov, pričom až polovica z tohto množstva je určená len na jednorazové použitie. Informoval o tom denník SME.

Znepokojujúce je, že z celkového objemu vyprodukovaných plastov sa recykluje len desatina. Značná časť plastového odpadu, konkrétne 19 až 23 miliónov ton, sa každoročne dostáva do vodných zdrojov – od oceánov cez moria až po rieky a jazerá.

Situácia je natoľko vážna, že ak nezmeníme súčasný prístup k výrobe a spotrebe plastov, o necelé tri desaťročia bude v oceánoch plávať viac plastov ako rýb,” varujú odborníci z envirorezortu s odvolaním sa na celoeurópsku stratégiu pre plasty z roku 2018.

Riešením tejto kritickej situácie by mohlo byť využívanie alternatívnych materiálov s menším negatívnym dopadom na životné prostredie. Zvyšok plastového odpadu v súčasnosti končí buď na skládkach, alebo sa spaľuje, čo predstavuje jednu z najväčších environmentálnych hrozieb pre našu planétu.

txbKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.