Národná banka Slovenska vydala mimoriadne varovanie. Pozor, Slováci môžu prísť o peniaze

  • Národná banka Slovenska upozorňuje všetkých Slovákov.
  • Podvodníci zneužívajú jej meno a snažia sa ľudí obrať o peniaze.
  • NBS vysvetľuje ako podvod funguje a ako by ste mali reagovať.
Novinky Národná banka Slovenska vydala mimoriadne varovanie
Národná banka Slovenska vydala mimoriadne varovanie. Zdroj: kryptomagazín
BitmarketsOkazio mobil

Národná banka Slovenska (NBS) vydala 13. januára 2025 naliehavé varovanie pre všetkých Slovákov. Sofistikovaní podvodníci spustili novú vlnu útokov, pri ktorých sa pokúšajú vylákať citlivé údaje od ľudí pod zámienkou ochrany ich financií.

Ako podvodníci operujú?

Scenár útoku je premyslený a môže zaskočiť aj ostražitých ľudí. Podvodník, ktorý sa momentálne predstavuje ako „Peter Martin”, kontaktuje potenciálne obete telefonicky s alarmujúcou správou o ich bankovom účte. Tvrdí, že niekto v mene volajúceho zakladá nové finančné produkty alebo sa pokúša zablokovať existujúce účty.

Národná banka Slovenka varuje:

Ide o podvodné konanie. Je nebezpečné, pretože volajúci navodzuje stav ohrozenia finančných prostriedkov a vydáva sa za zamestnanca Národnej banky Slovenska.

Stali ste sa niekedy obeťou podvodníka?

Prečo je tento podvod mimoriadne nebezpečný?

To, čo robí tento podvod výnimočne nebezpečným, je vysoká miera dôveryhodnosti.

Podvodníci sú mimoriadne nebezpeční
  • Disponujú čiastočnými osobnými údajmi svojich obetí.
  • Profesionálne sa vydávajú za zamestnancov NBS.
  • Vytvárajú atmosféru urgentnosti a ohrozenia financií.
98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Národná banka Slovenska vydala jasné odporúčania

Národná banka Slovenska nekontaktuje žiadnych klientov za spomínaným účelom a nepožaduje od nich osobné údaje” zdôrazňuje NBS vo svojom vyhlásení.

Tento typ komunikácie je vždy podvodný a môže viesť k závažným finančným stratám.

Čo robiť, ak vás podvodníci kontaktujú?

Ak vás niekto kontaktuje s podobnou legendou, NBS odporúča:

  • Okamžite ukončiť komunikáciu.
  • Neposkytovať žiadne osobné údaje ani kópie dokladov.
  • V prípade prezradenia citlivých údajov ihneď kontaktovať políciu.
  • Ak došlo k úniku bankových prihlasovacích údajov, bezodkladne informovať svoju banku.Hoci podvodníci momentálne preferujú telefonický kontakt, NBS varuje, že môžu svoje aktivity rozšíriť aj na sociálne siete, email a rôzne komunikačné aplikácie. Práve preto je kľúčové zostať ostražitý pri akejkoľvek nevyžiadanej komunikácii týkajúcej sa bankových služieb.

Tento prípad nie je ojedinelý – zapadá do širšieho kontextu finančných podvodov, pred ktorými NBS dlhodobo varuje. Podvodníci neustále zdokonaľujú svoje metódy a zneužívajú mená renomovaných inštitúcií, vrátane európskych centrálnych bánk.

Najlepšou obranou zostáva zdravá nedôvera a overovanie si informácií priamo u svojej banky prostredníctvom oficiálnych kontaktných kanálov.

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.