Miliardová firma bez zamestnancov okradla štát o 130 miliónov. Dlh zaplatia Slováci

  • Príbeh tejto kontroverznej firmy sa začal v roku 2010.
  • Najzarážajúcejšie je, že za tento masívny podvod nebude nikto potrestaný.
  • Tento prípad sa však netýka iba Slovenska.
Ekonomika Miliardová firma okradla štát o 130 miliónov
Miliardová firma okradla štát o 130 miliónov. Zdroj: Shutterstock.com/RaffMaster
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Jeden z najväčších daňových podvodov v histórii Slovenska zostane bez potrestania. Spoločnosť Clean Energy Trade, ktorá nemala ani jediného zamestnanca, dokázala za pár rokov vytvoriť obrat vyše miliardy eur a dostať sa medzi desať najziskovejších firiem v krajine. Nakoniec však po sebe zanechala dlh voči štátu vo výške 130 miliónov eur.

Príbeh tejto kontroverznej firmy sa začal v roku 2010, keď ju založil francúzsky občan Jean Pierre Rougé. Spoločnosť sa oficiálne mala venovať obchodovaniu s energiami, no realita bola úplne iná.

Podozrivé čísla

Už prvé roky fungovania vzbudzovali podozrenie – v roku 2012 dosiahla firma tržby 103 miliónov eur, a to bez jediného zamestnanca. Poukázal na to denník SME.

Skutočný rozmach prišiel v roku 2013, kedy sa firma dostala medzi slovenskú podnikateľskú elitu. S čistým ziskom 158 miliónov eur sa zaradila po bok významných spoločností ako Kia, Eustream či Slovenská sporiteľňa. O rok neskôr dosiahli tržby astronomickú sumu 1,1 miliardy eur, pričom na daniach nezaplatili ani cent.

Celý podvod odhalila až banálna chyba vo faktúrach. Kontrolóri Finančnej správy si všimli nezrovnalosť v identifikačných údajoch údajného britského obchodného partnera. Následné vyšetrovanie ukázalo, že išlo o rozsiahly medzinárodný podvod s DPH, do ktorého boli zapojené subjekty z viacerých európskych krajín. Informovali o tom Aktuality.sk.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Podvod sa netýkal iba Slovenska

Späť
Strana 1/2Ďalej
Wallstreetpepe PC banertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.