Porovnanie: Najchudobnejšie štáty USA vs. najväčšie ekonomiky Európy

  • Mississippi prekonáva štáty ako Francúzsko a Španielsko v HDP na obyvateľa.
  • Nemecko čelí druhej ročnej recesii po sebe.
  • USA dominujú v HDP na obyvateľa aj po zohľadnení parity kúpnej sily (PPP).
Ekonomika Ekonomika USA verzus Európa
Ekonomika USA verzus Európa. Zdroj: shutterstock.com/SB2010 studio
Solaxy PC bannerBitmarkets

Ekonomika najchudobnejších štátov v USA vôbec neobstála v porovnaní s európskymi krajinami zle. Najchudobnejší štát USA, Mississippi, má totiž vyššie HDP na obyvateľa ako mnohé európske krajiny. Dokonca drží krok s motorom Európy – Nemeckom, uvádza portál Euronews.

Najchudobnejšie štáty USA sú výkonné ako motor Európy

V treťom kvartáli 2024 dosahoval štát Mississippi HDP na obyvateľa vo výške 49 780 eur, čo je len o 1 524 eur menej ako v Nemecku, ktoré vedie medzi najväčšími ekonomikami Európy s hodnotou 51 304 eur. Posledný štát USA tak obehol krajiny ako Francúzsko, Taliansko či Španielsko.

Pre porovnanie, najvýkonnejšie sú štáty New York s HDP na obyvateľa 107 485 eur a District of Columbia (Washington, D.C) s hodnotou rekordných 246 523 eur. Celkový priemer HDP na obyvateľa v USA je 80 023 eur, čo je takmer dvojnásobok európskeho priemeru 40 060 eur.

HDP na obyvateľa podľa regiónov

HDP na obyvateľa podľa regiónov. Zdroj: Euronews

USA stále dominuje

Hoci Mississippi patrí medzi najchudobnejšie štáty USA, jeho ekonomické ukazovatele ukazujú širší obraz ekonomiky USA, ktorá dominovala globálnemu HDP na obyvateľa už desaťročia. Otázkou zostáva, či tento trend pretrvá aj v budúcnosti, zvlášť pri zohľadnení globálnych ekonomických turbulencií.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Prečo je rozdiel taký veľký?

Ekonomické ukazovatele v USA zostávajú silné aj po zohľadnení parity kúpnej sily (PPP), ktorá reflektuje rozdiely v životných nákladoch. Po zohľadnení PPP dominujú USA nad všetkými štátmi EÚ a Spojeného kráľovstva s výnimkou Luxemburska a Írska.

Nemecko a európske štáty majú problémy naštartovať ekonomiku z viacerých dôvodov:

  • Energetická kríza: Zvýšené ceny energií, spôsobené geopolitickými konfliktmi a snahou o zníženie závislosti od fosílnych palív, zvyšujú výrobné náklady a znižujú konkurencieschopnosť.
  • Demografické výzvy: Starnutie populácie v Európe vedie k zníženiu pracovnej sily a zvýšeným nákladom na dôchodkové systémy a zdravotnú starostlivosť.
  • Nízka investičná aktivita: Ekonomická neistota, spôsobená recesiou, znižuje ochotu firiem a jednotlivcov investovať.

Celoročný rast HDP v Európskej únii klesol na 0,40 % v roku 2023 z 3,40 % v roku 2022. Priemer je 1,64 % od roku 1996 do roku 2023, pričom v roku 2021 bolo dosiahnuté historické maximum 6,00 % a rekordné minimum – 5,60 % v roku 2020, ukazujú údaje z TradingEconomics.

Rast HDP v Európskej únii

Rast HDP v Európskej únii. Zdroj: TradingEconomics

Motor Európy stráca silu

Význam rozdielov v HDP na obyvateľa medzi USA a EÚ má dopad nielen na životný štandard, ale aj na ekonomickú stabilitu krajín. Ak Nemecko nedokáže obnoviť rast, mohlo by prísť o svoje miesto ako hlavnej hnacej sily európskeho hospodárstva.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbMemex mobil banner
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.