Vo vzduchu visia masové výpovede: Pracovný trh čelí najväčšej kríze od obdobia pandémie

  • Pracovný trh stojí na prahu vážnej krízy.
  • Experti hovoria o časovanej bombe.
  • Hrozí, že zamestnanci budú masovo podávať výpovede.
Novinky Masové výpovede hrozia tentokrát v Európe
Masové výpovede hrozia tentokrát v Európe. Zdroj: shutterstock.com/Hryshchyshen Serhii
Okazio PCBest Wallet mobil

Masové výpovede hrozia opäť. Po pandémii covid-19 zažil pracovný trh tvrdé otrasy. Zamestnanci vtedy hromadne opúšťali svoje pracoviská v snahe získať lepšie pracovné podmienky. Tento fenomén, známy ako „veľké podávanie výpovedí”, sa teraz môže zopakovať, pričom epicentrom by podľa odborníkov mala byť práve Európa. O téme informoval portál Trend.

Nespokojnosť zamestnancov závratne stúpa

Nedávne prieskumy naznačujú, že nespokojnosť medzi zamestnancami prudko rastie. Štúdia spoločnosti PwC ukázala, že až 28 % respondentov plánuje zmeniť zamestnanie v priebehu nasledujúceho roka, čo je enormný nárast oproti 19 % počas prvej vlny masových výpovedí.

Plánujete v tomto roku zmeniť zamestnanie?

Takmer polovica opýtaných uviedla, že už nezvláda zvýšenú pracovnú záťaž, zatiaľ čo 62 % je nespokojných s rýchlym tempom zmien na pracovisku.

Mladšie generácie, najmä mileniáli a generácia Z, hľadajú pracovné prostredie, ktoré je v súlade s ich hodnotami a ponúka rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.

Prieskum spoločnosti SCHREIBER group ukázal, že až 78 % pracovníkov bojuje s wellbeing balansom medzi prácou a súkromným životom.

Finančná nestabilita, rastúce ceny bývania a pandémia ovplyvnili pohľad zamestnancov na kariéru. Až 76 % mladých pracovníkov túži po vlastnom biznise, čo podčiarkuje ich túžbu po väčšej samostatnosti.

Európa ako epicentrum krízy

Kým prvá vlna výpovedí bola prevažne americkým fenoménom, odborníci varujú, že druhá vlna by mohla zasiahnuť naopak Európu. Vysoké životné náklady, rastúce úrokové sadzby a pretrvávajúca nespokojnosť s platmi a pracovnými benefitmi nútia mnohých európskych zamestnancov uvažovať o odchode z práce.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Flockers PCtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.