- Situácia si bude vyžadovať zvýšenú pozornosť zo strany prevádzkovateľov aj zamestnancov.
- Daňový špecialista Štefan Figa považuje súčasnú situáciu za problematickú najmä z administratívneho hľadiska.
- Finančná správa sa snaží situáciu riešiť vydaním špeciálneho usmernenia pre podnikateľov.
Nový rok priniesol do slovenského gastrosektora a hotelierstva významné zmeny v podobe zníženia DPH na jedlo a ubytovanie na päť percent. Táto zmena však so sebou prináša aj značné komplikácie, keďže prevádzkovatelia musia narábať s až piatimi rôznymi sadzbami DPH. Informuje o tom portál Správy STVR.
„V jednom systéme máme nahratých päť sadzieb DPH, čo je extrémne veľa. Takáto situácia si vyslovene koleduje o chyby,” upozorňuje riaditeľka bratislavského hotela Lucia Arbetová. Podľa nej vznikajú až kuriózne situácie:
Napríklad arašidy v bare majú päťpercentnú DPH, ale tie isté arašidy v minibare hotelovej izby už podliehajú 23-percentnej sadzbe.
Rozdielne sadzby sa týkajú aj bežného stravovania. Ak si zákazník dá jedlo priamo v reštaurácii, zaplatí DPH vo výške 5 percent. Pri objednaní toho istého jedla so sebou sa však uplatňuje 19-percentná sadzba. Situácia sa ešte viac komplikuje pri využití donáškových služieb, kde vstupuje do hry 23-percentná DPH plus poplatok za doručenie.
Majiteľ tatranskej pizzerie Fabio Bortoletto kritizuje zbytočnú komplikovanosť systému. Podľa jeho slov je potrebné sledovať príliš veľa vecí a situácia by bola oveľa jednoduchšia, keby existovala jednotná sadzba DPH.
Ako príklad uvádza Taliansko, kde pri pizzi platí jednotná desaťpercentná sadzba bez ohľadu na to, či ju zákazník konzumuje v reštaurácii, alebo si ju vezme domov.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.