- Je to jeden z najväčších krachov v slovenskom zdravotníctve za posledné roky.
- Medzi najväčších poškodených patrí aj štát.
- Ozdravný plán, ktorý spoločnosť predložila, veriteľov nepresvedčil.
Slovenské zdravotníctvo zasiahla ďalšia rana. Spoločnosť Pharmos, ktorá patrila medzi najväčších distribútorov liekov na slovenskom trhu, definitívne skrachovala. Firma, ktorá ešte donedávna dosahovala ročné tržby okolo 70 miliónov eur, sa dostala do závažných finančných problémov a zanechala za sebou dlhy v astronomickej výške.
Ako píše portál Regióny.sk, problémy spoločnosti vyvrcholili v máji 2024, keď súd oficiálne vyhlásil konkurz. Do konkurzného konania sa prihlásilo neuveriteľných 97 veriteľov s celkovo 298 pohľadávkami. „Celková výška pohľadávok dosahuje 20,3 milióna eur,” potvrdzujú oficiálne záznamy.
Medzi najväčších poškodených patrí aj štát. Finančná správa eviduje pohľadávku vo výške 551-tisíc eur, Sociálna poisťovňa prišla o 370-tisíc eur a Všeobecná zdravotná poisťovňa o ďalších 52-tisíc eur.
Spoločnosť, ktorá vznikla v roku 2006, postupne vybudovala silnú distribučnú sieť s centrálnymi skladmi v Nitre, Ružomberku a Košiciach. „Pharmos sa vypracoval na kľúčového hráča v distribúcii liekov pre slovenské nemocnice a lekárne,” vysvetľuje odborník na zdravotníctvo.
Zlom nastal v roku 2021, keď zo spoločnosti odišla akciová spoločnosť Česká lekárnická, ktorá stála pri zrode slovenskej pobočky. Napriek následnej výmene akcionárov sa nepodarilo zastaviť prehlbujúce sa problémy. Situácia eskalovala až do bodu, keď firma prestala platiť svojim zamestnancom.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Ozdravný plán firme Pharmos nepomohol
VÚB banka, ktorá patrila medzi hlavných veriteľov, požiadala o vyhlásenie konkurzu. Ozdravný plán, ktorý spoločnosť predložila, veriteľov nepresvedčil. Koncom roka 2023 UniCredit Bank pristúpila k radikálnemu kroku a začala rozpredávať skladové zásoby firmy.
Krach Pharmosu má aj ďalšie následky. Spoločnosť CO-Medika III., ktorej jediným vlastníkom bol práve Pharmos, taktiež skončila v konkurze. Jej zdravotnícke zariadenie v Dubnici nad Váhom čaká dražba s vyvolávacou cenou 1,4 milióna eur.
„Je to jeden z najväčších krachov v slovenskom zdravotníctve za posledné roky,” hodnotí situáciu analytik. Prípad Pharmosu však nekončí. Súdy sa budú kauzou zaoberať ešte dlhý čas, keďže ide o komplikovaný prípad s množstvom veriteľov a vysokými finančnými nárokmi.