Krach slovenského giganta: Dlhy za milióny a stovky veriteľov

  • Je to jeden z najväčších krachov v slovenskom zdravotníctve za posledné roky.
  • Medzi najväčších poškodených patrí aj štát.
  • Ozdravný plán, ktorý spoločnosť predložila, veriteľov nepresvedčil.
Ekonomika Krach slovenského giganta
Krach slovenského giganta. Zdroj: Shutterstock.com/Roman Samborskyi
Kvakomat PC bannerOkazio mobil

Slovenské zdravotníctvo zasiahla ďalšia rana. Spoločnosť Pharmos, ktorá patrila medzi najväčších distribútorov liekov na slovenskom trhu, definitívne skrachovala. Firma, ktorá ešte donedávna dosahovala ročné tržby okolo 70 miliónov eur, sa dostala do závažných finančných problémov a zanechala za sebou dlhy v astronomickej výške.

Ako píše portál Regióny.sk, problémy spoločnosti vyvrcholili v máji 2024, keď súd oficiálne vyhlásil konkurz. Do konkurzného konania sa prihlásilo neuveriteľných 97 veriteľov s celkovo 298 pohľadávkami. „Celková výška pohľadávok dosahuje 20,3 milióna eur,” potvrdzujú oficiálne záznamy.

Firma dlží aj štátu

Medzi najväčších poškodených patrí aj štát. Finančná správa eviduje pohľadávku vo výške 551-tisíc eur, Sociálna poisťovňa prišla o 370-tisíc eur a Všeobecná zdravotná poisťovňa o ďalších 52-tisíc eur.

 

Spoločnosť, ktorá vznikla v roku 2006, postupne vybudovala silnú distribučnú sieť s centrálnymi skladmi v Nitre, Ružomberku a Košiciach. „Pharmos sa vypracoval na kľúčového hráča v distribúcii liekov pre slovenské nemocnice a lekárne,” vysvetľuje odborník na zdravotníctvo.

Zlom nastal v roku 2021, keď zo spoločnosti odišla akciová spoločnosť Česká lekárnická, ktorá stála pri zrode slovenskej pobočky. Napriek následnej výmene akcionárov sa nepodarilo zastaviť prehlbujúce sa problémy. Situácia eskalovala až do bodu, keď firma prestala platiť svojim zamestnancom.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Ozdravný plán firme Pharmos nepomohol

VÚB banka, ktorá patrila medzi hlavných veriteľov, požiadala o vyhlásenie konkurzu. Ozdravný plán, ktorý spoločnosť predložila, veriteľov nepresvedčil. Koncom roka 2023 UniCredit Bank pristúpila k radikálnemu kroku a začala rozpredávať skladové zásoby firmy.

Krach Pharmosu má aj ďalšie následky. Spoločnosť CO-Medika III., ktorej jediným vlastníkom bol práve Pharmos, taktiež skončila v konkurze. Jej zdravotnícke zariadenie v Dubnici nad Váhom čaká dražba s vyvolávacou cenou 1,4 milióna eur.

„Je to jeden z najväčších krachov v slovenskom zdravotníctve za posledné roky,” hodnotí situáciu analytik. Prípad Pharmosu však nekončí. Súdy sa budú kauzou zaoberať ešte dlhý čas, keďže ide o komplikovaný prípad s množstvom veriteľov a vysokými finančnými nárokmi.

Krachuje aj známa svetová firma

Späť
Strana 1/2Ďalej
Wallstreetpepe PC banerBest Wallet mobil
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.