Slováci čelia masívnej vlne nebezpečných podvodov. Pozor, pripravia vás o peniaze

  • Slovensko zaznamenalo extrémny nárast kybernetických útokov.
  • Podvodníci sa snažia Slovákov oklamať pomocou umelej inteligencie.
  • Spoliehajú sa na to, že aspoň časť ľudí naletí.
Novinky Slovensko zaplavili nebezpečné kybernetické útoky
Slovensko zaplavili nebezpečné kybernetické útoky. Zdroj: shutterstock.com/F01 PHOTO/RYosha
Wallstreetpepe PC banerWallstreetpepe ICO mobil baner

Slovensko sa ocitlo v alarmujúcej situácii. Podľa najnovšej správy spoločnosti ESET sme sa stali druhou najviac ohrozenou krajinou na svete pokiaľ ide o sofistikované podvody, ktoré využívajú umelú inteligenciu. Odborníci varujú pred dramatickým nárastom kybernetických hrozieb, ktoré pripravujú ľudí o peniaze.

Slovensko zaznamenalo znepokojivý nárast nebezpečných kybernetických útokov

Výskumníci z ESETu zaznamenali na Slovensku 9-percentný nárast digitálnych hrozieb v porovnaní s predchádzajúcim obdobím.

Medzi tie najnebezpečnejšie patria podvodné investičné schémy, ktoré sa rýchlosťou blesku šíria prostredníctvom sociálnych sietí. Podvodníci využívajú pokročilé technológie umelej inteligencie na vytváranie takzvaných „deepfake” videí, v ktorých vystupujú známe osobnosti.

Ako funguje nový typ podvodu?

Útočníci vytvárajú falošné videá, v ktorých sa objavujú známe tváre slovenského verejného života, napríklad prezident Peter Pellegrini, minister financií Ladislav Kamenický či riaditeľ ESETu Richard Marko. Tieto osoby vo falošných videách propagujú údajne výhodné investičné príležitosti, ktoré sľubujú rozprávkové zisky.

Schéma pokračuje presmerovaním potenciálnych obetí na podvodné webové stránky, ktoré napodobňujú skutočné spravodajské portály alebo firmy.

Po vyplnení kontaktného formulára obeť kontaktuje falošný agent, ktorý sa ju snaží presvedčiť na počiatočnú „investíciu” vo výške 250 eur.

Stali ste sa niekedy obeťou podvodníka?

Slovensko na nelichotivom druhom mieste

V globálnom meradle je situácia na Slovensku mimoriadne vážna – nachádzame sa na druhom mieste v počte zaznamenaných prípadov tohto typu podvodu, hneď za Japonskom. V druhej polovici roka predstavoval tento druh podvodu takmer 3 % všetkých zachytených kybernetických hrozieb v krajine.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Best Wallet PCtxb
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.