Rebríček najskorumpovanejších krajín v Európe

  • Predstavujeme vám rebríček 10 najskorumpovanejších európskych krajín.
  • Slovensko obsadilo 47. priečku v celosvetovom rebríčku.
  • Korupcia vážne ohrozuje ekonomiku a kvalitu života v krajine.
Novinky Korupcia v Európe a rebríček krajín
Korupcia v Európe a rebríček krajín. Zdroj: shutterstock.com/Respiro
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Korupcia je jedným z najvážnejších problémov, ktorý ovplyvňuje politickú stabilitu, ekonomický rozvoj a dôveru verejnosti voči inštitúciám. Európa, často považovaná za región s vyspelými demokraciami a vysokým štandardom právneho štátu, nie je voči tomuto fenoménu imúnna.

Index korupcie

Miera korupcie sa medzi krajinami výrazne líši, pričom niektoré štáty sú pravidelne kritizované za nedostatočnú transparentnosť a neefektívny boj proti korupcii. Tento rebríček poskytuje prehľad o najskorumpovanejších krajinách Európy na základe indexu od Transparency, ktorý meria vnímanie korupcie v rôznych oblastiach verejného života.

Odhaľuje, kde sú problémy najväčšie, a ponúka pohľad na faktory, ktoré prispievajú k vysokej miere korupcie. Cieľom nie je len poukázať na problémové regióny, ale aj podnietiť diskusiu o tom, ako zlepšiť správu verejných záležitostí a zvýšiť zodpovednosť štátnych inštitúcií.

Mapa korupcie v Európe

Mapa korupcie v Európe. Zdroj: Transparency

Index korupcie

Index hodnotí 180 krajín a území podľa ich vnímaných úrovní korupcie vo verejnom sektore, pričom skóre sa pohybuje od 0 (vysoko skorumpované) po 100 (žiadna korupcia). Viac ako dve tretiny krajín dosahujú skóre pod 50 zo 100, čo jasne naznačuje vážne problémy s korupciou. Celosvetový priemer je len 43 bodov, pričom väčšina krajín za posledné desaťročie nezaznamenala žiadny pokrok alebo zaznamenala zhoršenie.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/3Ďalej
txbFreedum fighter mobil
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.