Do týchto 2 krajín po novom vycestujete aj bez pasu. EÚ hovorí o významnom kroku

  • Podľa Správy o stave Schengenu za rok 2024 zostáva schengenský priestor najnavštevovanejšou destináciou na svete.
  • Rozšírenie Schengenu prinesie významné ekonomické výhody.
  • Európska komisia spustila v marci tohto roka s oboma krajinami špeciálne rámce spolupráce.
Novinky Do týchto 2 krajín po novom vycestujete aj bez pasu
Do týchto 2 krajín po novom vycestujete aj bez pasu. Zdroj: Shutterstock.com/ecstk22, Savvapanf Photo
Okazio PCOkazio mobil

Európska únia v decembri 2024 jednomyseľne odsúhlasila úplné začlenenie Rumunska a Bulharska do Schengenského priestoru. Od 1. januára 2025 sa tak zrušili kontroly na pozemných hraniciach, čím sa zavŕšil proces ich plnej integrácie do zóny voľného pohybu osôb.

„Je to deň radosti pre všetkých Bulharov, Rumunov a celú našu Úniu,” vyhlásila predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. „Obe členské krajiny sa konečne plnohodnotne pripoja k najväčšiemu priestoru voľného pohybu na svete.”

Veľký krok

Tento významný krok prichádza po tom, čo už v marci 2024 došlo k zrušeniu kontrol na letiskách a v prístavoch oboch krajín. Odvtedy môžu obe krajiny vydávať aj schengenské víza. Rumunsko a Bulharsko splnili všetky potrebné podmienky pre hladké uplatňovanie schengenských pravidiel.

 

Rozšírenie Schengenu prinesie významné ekonomické výhody. Očakáva sa posilnenie vnútorného trhu EÚ, nárast cestovného ruchu a zintenzívnenie obchodných vzťahov. „Spoločne budeme žať výhody silnejšej a prepojenejšej Únie,” zdôraznila von der Leyenová.

Európska komisia spustila v marci tohto roka s oboma krajinami špeciálne rámce spolupráce, ktoré stavajú na úspešnej implementácii pilotných projektov pre rýchle azylové a návratové procedúry. Bulharsko a Rumunsko sa zaviazali podporovať spoločné európske úsilie v oblasti bezpečnosti na vonkajších hraniciach EÚ a riešení migračných výziev.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Schengenský priestor ponúka výhody voľného pohybu

Komisia bude naďalej poskytovať finančnú podporu a asistenciu prostredníctvom agentúry Frontex obom členským štátom. Podľa Správy o stave Schengenu za rok 2024 zostáva schengenský priestor najnavštevovanejšou destináciou na svete.

Schengenský priestor je kľúčový pre Európsku úniu, jej obyvateľov a podnikateľov, keďže zabezpečuje plynulé a bezpečné cestovanie v regióne s takmer 450 miliónmi obyvateľov. Plné začlenenie Bulharska a Rumunska predstavuje ďalší zásadný krok k budovaniu silnej a prepojenej Únie.

Pre obe balkánske krajiny ide o zavŕšenie dlhoročného procesu. Do Európskej únie vstúpili už v roku 2007, ale na plné členstvo v Schengene museli čakať až do roku 2024, keď sa začalo ich postupné začleňovanie.

Úplné odstránenie hraničných kontrol od januára 2025 definitívne ukončí tento proces a prinesie obyvateľom oboch krajín rovnaké výhody voľného pohybu, aké majú ostatní občania EÚ.

Priestor bez hraníc

Voľný pohyb osôb v rámci Európy sa stal realitou v roku 1995, keď prvé členské štáty prakticky odstránili svoje vnútorné hraničné kontroly. Tento prelomový krok znamenal začiatok fungovania schengenského priestoru, ktorý dnes predstavuje jeden zo základných pilierov európskej integrácie.

Ako vznikol názov?

„Schengenský priestor umožňuje občanom Európskej únie nielen cestovať bez hraničných kontrol, ale aj slobodne žiť, študovať či pracovať v ktorejkoľvek členskej krajine,” vysvetľuje význam tohto projektu. Názov dostal podľa luxemburskej dedinky Schengen, kde sa stretávajú hranice troch štátov – Luxemburska, Nemecka a Francúzska.

 

Práve tieto krajiny spolu s Belgickom a Holandskom stáli pri zrode myšlienky odstránenia hraničných kontrol a podpísali prvú schengenskú dohodu. Dnes je súčasťou schengenského priestoru väčšina členských štátov EÚ, ktoré si uplatňuje osobitnú výnimku.

Zaujímavosťou je, že členmi Schengenu sú aj štyri krajiny mimo Európskej únie – Island, Nórsko, Švajčiarsko a Lichtenštajnsko. Slovenská republika sa do schengenského priestoru začlenila 21. decembra 2007 spolu s ďalšími ôsmimi krajinami strednej a východnej Európy.

Od roku 1999 sa členstvo v schengenskom priestore stalo povinnou súčasťou vstupu do Európskej únie, čo podčiarkuje jeho význam pre európsku integráciu.

Kvakomat PC bannertxb
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.