Ukazujú tachometre v autách skutočnú rýchlosť? Zostanete prekvapení

  • Tachometer v aute neukazuje skutočnú rýchlosť.
  • Je to bezpečnostný prvok zo strany výrobcov áut.
  • Presnosť tachometra nie je vo všetkých autách rovnaká.
Off topic Aká je pravda?
Aká je pravda? Zdroj: shutterstock.com/Den Rozhnovsky/DimaBerlin
BitmarketsKvakomat mobil

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či vám tachometer v aute ukazuje skutočnú rýchlosť alebo je táto hodnota o iná ako realita? O téme informoval portál Auto Trendy.

Odpoveď vám prezradíme rovno na začiatku článku. Nie, tachometer v aute neukazuje skutočnú rýchlosť vášho auta. Je to hlavne tým, že zákony nevyžadujú absolútnu presnosť.

Je to skôr akýsi bezpečnostný prvok zo strany výrobcov áut, ktorí tachometre schválne nastavujú tak, aby ukazovali vyššie rýchlosti ako tie reálne. Je to aj preto, aby ste neprekročili maximálnu povolenú rýchlosť.

Rýchlosť nie je presná

Rýchlosť nie je presná. Zdroj: shutterstock.com/Daria_vg

Avšak, presnosť tachometra nie je vo všetkých autách rovnaká. Vplýva na to viacero faktorov. Tam patrí napríklad priemer pneumatík, kalibrácia systému alebo nepresné GPS kvôli rôznym zakriveniam ciest.

Aká je skutočná odchýlka od reality:

Tachometer síce môže ukazovať vyššiu rýchlosť, ale nie nižšiu. Maximálny povolený rozdiel je 10 % z reálnej rýchlosti plus 4 km/h. To znamená, že ak ide auto v skutočnosti 100 km/h, tachometer môže ukazovať až 114 km/h.

Takéto testy sa ale vykonávajú skôr pri nižších rýchlostiach, konkrétne pri 40 km/h, 80 km/h alebo pri 80 % maximálnej rýchlosti vozidla.

Zrejme množstvo vodičov o takomto niečom doteraz nevedelo a zrejme to tak bolo aj dobre, pretože verili tachometru, a tak zrejme aj pravidelne dodržiavali maximálne povolené rýchlosti. Aj keď teda išli tachometrovo rýchlejšie, v skutočnosti boli stále v rozumnom priemere.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbtxb
Autor:
Michal Sobek
Michal Sobek

Vyštudoval odbor masmediálne štúdia. Od skončenia školy sa venuje redaktorstvu, pričom okrem technológií aktívne sleduje aj politické dianie, ktoré s jeho témami často úzko súvisí.