Kryptomeny: Víťazi a porazení roka 2024

  • Kryptomeny je možné už pomaly hodnotiť.
  • Víťazmi sú úspešné projekty napríklad v decentralizovaných financiách.
  • Na druhej strane sú primárne obete hackerských útokov.
Novinky Kryptomeny sú šancou aj pascou
Kryptomeny sú šancou aj pascou. Zdroj: shutterstock.com/voronaman/Khosro
BitmarketsBitmarkets

Kryptomeny v súčasnosti na seba viažu značnú mieru pozornosti inštitucionálnych, ale aj retailových investorov. Rok 2024 bol pre kryptomenový svet turbulentný a priniesol nové príležitosti, ale aj výzvy. Na jednej strane sme zaznamenali výrazné zisky u niektorých projektov a investorov, no na druhej strane kybernetické útoky a klesajúca dôvera ovplyvnili časť trhu. Tento rok ponúkol lekcie o odolnosti kryptomien a rizikách, ktoré môžu ovplyvniť nielen tento sektor, ale aj širšiu ekonomiku, píše Cointelegraph.

Kryptomeny majú svojich víťazov

Medzi hlavnými víťazmi sa nachádzali blockchainové projekty, ktoré získali dôveru investorov. Ethereum si udržalo silnú pozíciu vďaka rozvoju decentralizovaných aplikácií (dApps) a adopcii jeho siete inštitúciami. Rovnako sa darilo riešeniam Layer 2 (teda druhej vrstvy Etherea), ako sú Arbitrum a Optimism, ktoré zažili výrazný rast.

Podporu kryptomenám poskytlo aj inštitucionálne prijatie v podobe schválenia ETF fondov na Bitcoin a Ethereum. Tieto fondy prilákali nových investorov a zvýšili dôveru vo veľké kryptomeny. Týmto spôsobom sa tieto aktíva stali stabilnejšími a atraktívnejšími pre veľkých hráčov na trhu.

Ďalším víťazom bola stratégia HODL, teda stratégia dlhodobého držania kryptomien. Tá investorom umožnila prečkať volatilitu trhu a v mnohých prípadoch im priniesla odmenu v podobe ziskov. Tento prístup potvrdil svoju efektivitu najmä v období rastúcej adopcie a obmedzenej ponuky kľúčových aktív, ako je Bitcoin.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Pozor na riziká

Na druhej strane, kybernetické útoky a straty boli jedným z hlavných problémov roka 2024. DeFi sektor sa stal cieľom mnohých hackerských útokov, ktoré spôsobili miliardové škody a oslabili dôveru používateľov. Projekty, ktoré neinvestovali do dostatočnej bezpečnosti, stratili podporu investorov, čo viedlo k ich oslabeným pozíciám na trhu. A to môže byť konečný zlom pri veľkej konkurencii.

Kybernetické útoky a volatilita tiež odradili retailových investorov, ktorí zaznamenali straty a presunuli sa k menej rizikovým aktívam. Táto zmena správania ovplyvnila rast niektorých altcoinov a prispela k nízkej likvidite na trhu, ktorú zhoršila aj regulačná neistota. Útoky nielen v tejto forme sú často hlavnou bariérou pre vstup mnohých investorov do oblasti kryptomien.

Riziko útokov

Kybernetické útoky predstavujú pre kryptomeny významnú hrozbu, najmä v sektore DeFi (decentralizované financie). Hackeri zneužívajú zraniteľnosti v smart kontraktoch a protokoloch, čo vedie k miliardovým stratám. Strata prostriedkov oslabuje dôveru používateľov a investorov, čo môže spomaliť adopciu kryptomien. Navyše, neexistujúce regulačné mechanizmy sťažujú obnovu stratených aktív. Pre bezpečný rozvoj kryptomenového sektora je nevyhnutné posilniť kybernetickú ochranu a transparentnosť.

Ekonomicky rok 2024 zdôraznil potenciál kryptomien aj ich riziká. Kryptoprojekty prispeli k technologickému rozvoju a prilákali nové investície, no kybernetické hrozby upozornili na potrebu robustnejších bezpečnostných riešení. Ak chcú kryptomeny naďalej ovplyvňovať globálnu ekonomiku, musia zlepšiť bezpečnostné normy a budovať dôveru, aby sa zabezpečil ich dlhodobý rast a udržateľnosť.

Kvakomat PC bannerOkazio mobil
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.