- Slovenské platy rastú pomalšie než ekonomika.
- Slováci majú 6. najnižšie platy v EÚ.
- Zmena vyžaduje investície do vzdelania a inovácií.
Platy Slovákov sa za posledné roky zastavili nie len v dôsledku vysokej inflácie, ale aj zlej ekonomickej situácie. Nominálne mzdy síce z roka na rok stúpajú, no len kopírujú vzostup cien. Naše platy sú dokonca 6. najnižšie v celej Európskej únii (EÚ), informuje Pravda na základe údajov z Eurostatu.
Rast nominálnej mzdy vymazala inflácia
V roku 2010 bola priemerná mesačná mzda Slováka na úrovni 769 eur, zatiaľ čo teraz je to dvojnásobok na úrovni 1 520 eur, ukazujú údaje Štatistického úradu. Problém ale nastáva v raste cien, ktorý sa pravdepodobne stále neskončil. Po odpočítaní inflácie totiž zistíme, že mzdy nám vôbec nerastú.
Inflácia síce zasiahla celú EÚ, no situácia vôbec nie je identická v každej krajine. Len pre porovnanie, Poliaci platia v obchodoch až o 25 % menej ako Slováci, Maďari o 14 %, Česi o 17 % a dokonca platia o 2 % menej aj Rakúšania, ktorí zarábajú podstatne viac.
Až 24 % z výplaty míňame na potraviny. Čím je percento vyššie, tým je krajina chudobnejšia. Nedávno sme vás informovali, že za posledných 12 rokov sa priemerný čistý plat Slováka na zvýšil len o 1 %.
Hlavnými dôvodmi stagnácie platov je nízka úroveň pridanej hodnoty v mnohých odvetviach a pretrvávajúca orientácia na lacnú pracovnú silu. Aj keď hrubý domáci produkt (HDP) krajiny rastie, jeho pozitívne dopady sa nepremietajú rovnako do miezd všetkých zamestnancov.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Platy Slovákov sú 6. najhoršie v EÚ
Eurostat prišiel nedávno s porovnaním priemernej mzdy pri prácach na plný úväzok za rok 2023 naprieč všetkými členskými krajinami EÚ. Slovensko sa podľa očakávaní umiestnilo medzi poslednými priečkami, na 6. mieste odzadu, s hodnotou 19 001 eur. Horšie je na tom len Poľsko (18 054 eur), Rumunsko (17 739 eur), Grécko (17 013 eur), Maďarsko (16 895 eur) a Bulharsko (13 503 eur).
Toto sú však len hrubé porovnania priemernej nominálnej mzdy. Ako sme si ale povedali, všetci naši susedia z EÚ platia v obchodoch menej ako Slováci. Napríklad Poliaci síce zarobia o 1 000 eur ročne menej, no v potravinách minú podstatne nižšie sumy. A presne to je kameň úrazu.
Aké riešenia môžu priniesť zmenu?
Zmena si vyžaduje systematické kroky. Kľúčovými faktormi sú:
- Podpora vzdelávania: Slovensko musí investovať do školstva, aby zvýšilo kvalifikáciu pracovnej sily.
- Podpora inovácií: Prechod na technologicky pokročilé odvetvia môže priniesť vyššiu pridanú hodnotu a tým aj platy.
- Rovnomerný regionálny rozvoj: Vyvážené investície do infraštruktúry a priemyselných zón môžu znížiť rozdiely medzi regiónmi.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: