Nižšia DPH knihy lacnejšími neurobí. Vydavatelia čelia novým výzvam

  • Združenie víta rozhodnutie vlády o znížení DPH ako signál podpory knižnej kultúry.
  • Knižný trh v súčasnosti čelí významným ekonomickým tlakom.
  • Dočkajú sa Slováci lacnejších kníh?
Ekonomika Nižšia DPH knihy lacnejšími neurobí
Nižšia DPH knihy lacnejšími neurobí. Zdroj: Shutterstock.com/GaudiLab, Arthur Bargan
Ako ťažiť PCInvestuj do ťažby mobil

Napriek zníženiu dane z pridanej hodnoty (DPH) na knihy z 10 % na 5 % od januára 2024 sa ich ceny pre spotrebiteľov neznížia, píše portál O peniazoch.

Vyplýva to z aktuálneho stanoviska Združenia vydavateľov a kníhkupcov Slovenska (ZVKS), ktoré poukazuje na rastúce prevádzkové náklady a vplyv konsolidačných opatrení.

Kníhkupci pod tlakom

„Knižný trh v súčasnosti čelí významným ekonomickým tlakom,“ uviedol predseda ZVKS Juraj Heger. Podľa jeho slov vydavatelia a kníhkupci už dlhodobo absorbujú značnú časť rastúcich nákladov, aby udržali knihy cenovo dostupné pre čo najširšie publikum.

Pozrite si naše video z YouTube kanála YouTube Kryptomagazin SK

 

Heger zdôraznil, že ak by ceny kníh kopírovali infláciu posledných desať rokov, ich súčasná hodnota by bola podstatne vyššia.

Združenie upozorňuje na viacero faktorov, ktoré v roku 2024 ovplyvnia ekonomiku knižného sektora. Medzi najvýznamnejšie patria očakávaný nárast prevádzkových nákladov spojených s tlačou a distribúciou kníh, ako aj zvýšenie minimálnej mzdy o 8,8 %. Významný dopad bude mať podľa ZVKS aj zavedenie transakčnej dane.

„Tieto opatrenia vytvárajú dodatočný tlak na už teraz napäté rozpočty vydavateľstiev a kníhkupectiev,“ vysvetľuje situáciu ZVKS. Zníženie DPH na knihy síce pomôže čiastočne zmierniť dopady týchto zmien, no nebude dostatočné na to, aby viedlo k celoplošnému zlacneniu kníh.

98 %

Nechajte peniaze pracovať za vás.

Investujte a premeňte svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 75 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Dostupné knihy by mali byť prioritou

Späť
Strana 1/3Ďalej
txbKvakomat mobil
Autor:
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.