Nápoj, ktorý pijeme denne, predstavuje vážne zdravotné riziko. Obsahuje miliardy mikroplastov

  • Najznepokojujúcejším zistením je schopnosť týchto častíc prenikať cez bunkovú membránu.
  • Problém presahuje individuálnu úroveň a vyžaduje si systematické riešenie.
  • Toto zistenie vyvoláva vážne obavy o potenciálnom vplyve na naše zdravie.
Novinky Nápoj, ktorý pijeme denne, predstavuje vážne zdravotné riziko
Nápoj, ktorý pijeme denne, predstavuje vážne zdravotné riziko. Zdroj: Shutterstock.com/Zivica Kerkez
BitmarketsBitmarkets

Vedci z Autonómnej univerzity v Barcelone (UAB) priniesli alarmujúce zistenia o tom, že jediné čajové vrecúško môže do nášho organizmu uvoľniť miliardy mikroskopických častíc plastu. Táto správa prichádza v čase, keď sa globálna pozornosť čoraz viac sústreďuje na problematiku mikroplastov v našom každodennom živote, píše portál Startitup.

Revolučný výskum využívajúci najmodernejšie technológie odhalil bezprecedentné detaily o množstve a správaní sa mikroplastových a nanoplastových častíc (MNPL) v čaji.

Vedcom sa podarila veľká vec

„Použitím kombinácie laserových techník a pokročilej mikroskopie sme dokázali nielen spočítať častice, ale aj presne určiť ich veľkosť a chemické zloženie,” vysvetľuje vedúci výskumného tímu.

 

Najznepokojujúcejším zistením je schopnosť týchto častíc prenikať cez bunkovú membránu. Vedci pomocou konfokálnej mikroskopie pozorovali, že najmä menšie častice prechádzajú cez bunkovú stenu takmer bez odporu.

„Toto zistenie vyvoláva vážne obavy o potenciálnom vplyve na naše zdravie,” upozorňuje výskumný tím.

Štúdia tiež priniesla znepokojujúce zistenia o tom, že horúca voda výrazne zvyšuje uvoľňovanie škodlivých látok. Pri bežnej teplote zalievania čaju (95 °C) sa uvoľňuje až o 60 % viac toxických látok v porovnaní s izbovou teplotou. Medzi identifikovanými látkami boli aj známe endokrinné disruptory ako ftaláty a bisfenol A.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Môže čaj spôsobiť zdravotné riziká?

Vedci varujú pred dlhodobými zdravotnými rizikami. Výskum preukázal, že nanoplasty môžu prenikať až do mozgového tkaniva cez hematoencefalickú bariéru, čo môže prispievať k vzniku neurodegeneratívnych ochorení. Navyše, tieto častice môžu narušiť prirodzenú rovnováhu črevného mikrobiómu.

Našťastie sa už pracuje na riešeniach. Výskumné tímy po celom svete vyvíjajú alternatívne materiály. Vedci z Imperial College London predstavili biologicky rozložiteľný materiál z morských rias, zatiaľ čo japonskí výskumníci experimentujú s materiálom z pavúčieho hodvábu.

Problém presahuje individuálnu úroveň a vyžaduje si systematické riešenie. „Nejde len o zmenu spotrebiteľského správania. Potrebujeme komplexný prístup zahŕňajúci výrobcov, politikov a celú spoločnosť,” zdôrazňujú odborníci.

Zatiaľ čo sa čaká na systémové zmeny, odborníci odporúčajú používať alternatívy k plastovým čajovým vrecúškam, ako sú kovové sitká alebo voľne sypaný čaj. „Každé malé rozhodnutie môže prispieť k zníženiu našej expozície mikroplastom,” uzatvárajú vedci.

Mikroplasty sú všade

Vedci v posledných rokoch nachádzajú mikroplasty prakticky všade – v oceánoch, vo vzduchu, v potravinách, vo vode i v ľudskom tele. Tieto drobné častice, ktoré môžu byť veľké ako guma na ceruzke alebo malé ako zlomok ľudského vlasu, sa dostávajú do nášho organizmu rôznymi cestami. Informoval o tom portál TA3.

Podľa štúdie Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) z roku 2019 skonzumuje priemerný človek týždenne približne päť gramov plastov, čo zodpovedá hmotnosti jednej kreditnej karty. Vedec ká komunita tento údaj síce neakceptuje, často sa však objavuje v médiách.

Mikroplasty v ľudskom tele

Výskumníci už potvrdili prítomnosť mikroplastov v mnohých telesných tkanivách vrátane srdca, pečene, obličiek, semenníkov, a dokonca aj v placente. „Mikroplasty boli namerané takmer vo všetkých telesných tkanivách, ktoré boli hodnotené,” potvrdzuje Tracey Woodruffová z Kalifornskej univerzity v San Franciscu.

 

Napriek rozšírenému výskytu mikroplastov zostáva ich vplyv na ľudské zdravie nejasný. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v správe z roku 2022 uvádza, že zatiaľ neexistujú jednoznačné dôkazy o riziku pre ľudské zdravie. Niektorí vedci však upozorňujú na možné spojenie s rakovinou a kardiovaskulárnymi ochoreniami.

Okazio PCWallstreetpepe ICO mobil baner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.