Americký plat a vietnamské výdavky. Žena si užíva luxusný život za zlomok nákladov

  • Pre mnohých môže byť jej príbeh inšpiráciou k zamysleniu sa nad alternatívnymi životnými cestami.
  • Život vo Vietname je pre človeka so západným príjmom mimoriadne výhodný.
  • Jedno rozhodnutie jej úplne zmenilo život.
Novinky Americký plat a vietnamské výdavky
Americký plat a vietnamské výdavky. Zdroj: Shutterstock.com/Teerachat paibung, Marcos Castillo
BitmarketsOkazio mobil

Kavi Vu urobila odvážne rozhodnutie, ktoré jej zmenilo život. Po rokoch strávených v Spojených štátoch sa vrátila do svojej rodnej krajiny – Vietnamu. Dnes žije život, o ktorom mnohí len snívajú, a to všetko pri minimálnom pracovnom nasadení, píše portál Interez.sk.

V Amerike som sa cítila ako večná cudzinka,” spomína Kavi, ktorá sa do USA presťahovala s rodinou ako trojročná. „Život tam bol o neustálom výkone a práci, zatiaľ čo vo Vietname sa môžem sústrediť na skutočné bytie.

Pár hodín práce týždenne

Jej rozhodnutie vrátiť sa do rodnej krajiny prišlo po rokoch práce v USA, kde trávila v zamestnaní až 10 hodín denne. Dnes jej stačí pracovať len 8 až 15 hodín týždenne, aby si mohla dopriať nadštandardný životný štýl.

V Hočiminovom meste, najväčšej vietnamskej metropole, si Kavi prenajíma luxusný jednoizbový byt v prestížnej štvrti. „Je to ako žiť v päťhviezdičkovom hoteli,” opisuje svoje bývanie, ktoré zahŕňa prístup ku komunitnému bazénu, fitnescentru, reštaurácii, baru a vlastnému wellness centru.

Za toto všetko platí mesačne 950 dolárov (približne 877 eur), čo je podľa jej slov horná hranica nájomného v tejto oblasti. „Moje americké príjmy mi tu umožňujú žiť ako kráľovná,” priznáva s úsmevom.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Cenový raj pre cudzincov

Život vo Vietname je pre človeka so západným príjmom mimoriadne výhodný. Kavi za obed v reštaurácii zaplatí len 2 až 5 dolárov, zatiaľ čo jazda taxíkom ju vyjde na 50 centov až 4 doláre. Celkové mesačné náklady na život sa pohybujú okolo 1 500 dolárov (približne 1 400 eur).

Je to ako najlepší životný hack,” hovorí nadšene. „Zarábať v dolároch a míňať vo vietnamských dongoch je neuveriteľne výhodné.” Svoje rozhodnutie presťahovať sa späť do Vietnamu považuje za jedno z najlepších v živote.

Kavi zdôrazňuje, že nejde len o finančnú stránku. „Vo Vietname som našla pokoj a rovnováhu, ktorú som v USA hľadala márne,” vysvetľuje. Život v krajine jej predkov jej umožňuje nielen šetriť peniaze, ale hlavne získať späť kontrolu nad svojím časom a životom.

Pre mnohých môže byť jej príbeh inšpiráciou k zamysleniu sa nad alternatívnymi životnými cestami. Ukazuje, že s trochou odvahy a správnym plánovaním je možné žiť kvalitný život aj s minimom pracovného času.

Život vo Vietname

Vietnam sa v posledných rokoch stáva čoraz obľúbenejšou destináciou pre cudzincov, ktorí hľadajú nové životné príležitosti. Krajina láka najmä svojou živou kultúrou, priateľskými ľuďmi a dostupnými životnými nákladmi. Pred rozhodnutím presťahovať sa do Vietnamu je však potrebné zvážiť niekoľko kľúčových faktorov.

Aké výzvy prináša život vo Vietname?

Podnebie a počasie patria medzi prvé výzvy, s ktorými sa musia cudzinci vyrovnať. Vietnam má tropické podnebie s horúcimi a vlhkými letami a miernejšími, suchšími zimami. Od mája do októbra krajina zažíva obdobie dažďov a tajfúnov, čo môže byť pre mnohých náročné na zvládnutie, píše portál Vinpearl.

Kultúra a jazyk zohrávajú kľúčovú úlohu pri adaptácii. Vietnamská spoločnosť kladie veľký dôraz na úctu k starším a sociálnu hierarchiu. Hoci je angličtina v mestských oblastiach bežne používaná, znalosť vietnamčiny môže výrazne uľahčiť každodenný život.

Pracovné príležitosti sú ďalším lákadlom. Vietnamská ekonomika rýchlo rastie a ponúka široké možnosti uplatnenia, najmä v oblasti technológií, výroby a cestovného ruchu. Pre digitálnych nomádov je Vietnam ideálnou voľbou. Môžu tu nájsť rovnováhu medzi kariérnym rastom a prijateľnými životnými nákladmi.

Zlepšenia vo viacerých smeroch

Zdravotná starostlivosť prešla v posledných rokoch výraznými zlepšeniami. Veľké mestá disponujú modernými nemocnicami a klinikami. Kvalita zdravotnej starostlivosti síce možno nedosahuje západné štandardy, ale cudzinci tu môžu získať kvalitnú starostlivosť za výrazne nižšie ceny.

Doprava v mestách môže byť pre nováčikov šokom. Motocykle sú najbežnejším dopravným prostriedkom a premávka býva často chaotická. Verejná doprava je však cenovo dostupná a pohodlná.

Životné prostredie predstavuje v niektorých oblastiach výzvu. Najmä väčšie mestá sa potýkajú so znečistením ovzdušia. Na druhej strane, vietnamská kuchyňa je známa svojou rozmanitosťou a chuťou, aj keď sa môže výrazne líšiť od západných stravovacích návykov.

Pre úspešný život vo Vietname je dôležité oboznámiť sa s miestnou menou (vietnamský dong) a dbať na bezpečnosť, keďže v mestských oblastiach sa môže vyskytnúť drobná kriminalita. Napriek týmto výzvam však Vietnam ponúka jedinečnú príležitosť na nový začiatok v dynamicky sa rozvíjajúcej krajine s bohatou kultúrou a tradíciami.

Best Wallet PCMemex mobil banner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.