Slovensko čelí nebezpečnej hrozbe. Nové podvody lámu rekordy

  • Slovensko je cieľom útokov „moderných“ zločincov.
  • Krajinu zaplavili podvody, ktoré mnohí Slováci nedokážu len tak odhaliť.
  • Odborníci upozorňujú, na čo si treba dať pozor.
Novinky Slovensko zaplavili investičné podvody
Slovensko zaplavili investičné podvody. Zdroj: shutterstock.com/TheVisualsZouNeed
BitmarketsKvakomat mobil

Slovensko sa ocitlo v samom centre bezprecedentnej vlny digitálnych podvodov, ktoré už pripravili množstvo ľudí o nemalé peniaze. Podľa najnovšej správy bezpečnostnej spoločnosti ESET sa naša krajina stala druhou najviac ohrozenou krajinou na svete, hneď po Japonsku. Na treťom mieste sa umiestnila Kanada, nasledovaná Španielskom a Českou republikou.

Slovensko zaplavili nebezpečné deepfake podvody

V druhej polovici roka 2024 zaznamenali bezpečnostní experti na Slovensku alarmujúci nárast digitálnych hrozieb.

Najnebezpečnejším trendom sa stali investičné podvody, ktoré využívajú pokročilé technológie umelej inteligencie na vytváranie falošných videí.

V nich vystupujú známe tváre slovenskej politickej a podnikateľskej scény, vrátane prezidenta Pellegriniho, ministra Kamenického či riaditeľa ESET-u Richarda Marka.

Ako podvod funguje?

Podvodníci využívajú mimoriadne sofistikovaný systém, aby oklamali svoje potenciálne obete. Všetko začína na sociálnych sieťach, kde sa šíria nebezpečné falošné reklamy s deepfake videami známych osobností.

Tieto videá vytvorila umelá inteligencia a zobrazujú známe osobnosti, ktoré propagujú údajne supervýhodné investičné príležitosti.

Falošné stránky pôsobia dôveryhodne

Ak Slováci kliknú na lákavú reklamu, presmeruje ich to na podvodné webstránky, ktoré dokonale imitujú legitímne spravodajské portály alebo stránky známych firiem. Tieto falošné stránky sú navrhnuté tak, aby vzbudzovali dôveru a presvedčili návštevníkov o tom, že sú skutočné.

Potenciálna obeť podvodu má následne vyplniť kontaktný formulár. Krátko nato nasleduje telefonát od „investičného poradcu”, ktorý používa prepracované predajné techniky, aby presvedčil obeť k zaslaniu počiatočnej investície vo výške asi 250 eur.

Prečo je situácia naozaj vážna?

Ide o pomerne prepracovanú podvodnú schému, ktorú útočníci realizujú na viacerých úrovniach,” varuje bezpečnostný špecialista Ondrej Kubovič z ESET-u.

Hoci skúsenejší používatelia môžu podvod odhaliť, útočníci cielia na zraniteľnú časť populácie. Znepokojujúce je, že tento typ podvodu predstavuje už takmer 3 percentá všetkých zachytených digitálnych hrozieb na Slovensku.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
txbOkazio mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.