Slováci sa boja investovať. Ich peniaze v bankách strácajú hodnotu

  • Slabá finančná gramotnosť obmedzuje investovanie.
  • Peniaze v bankách strácajú hodnotu z dôvodu inflácie.
  • Pravidelné investovanie cez trvalý príkaz minimalizuje riziko.
Novinky Slováci sa boja investovať
Slováci sa boja investovať. Zdroj: shutterstock.com/Grusho Anna
BitmarketsOkazio mobil

Slováci uprednostňujú šetrenie v bankách namiesto investovania, a to aj napriek tomu, že ich peniaze strácajú hodnotu v dôsledku inflácie. Hlavným dôvodom je nedostatok vedomostí o investíciách, ako aj obava zo straty finančných prostriedkov. Tento konzervatívny prístup spôsobuje, že často prichádzame o možnosť zhodnotiť svoje úspory.

Je dôležité si uvedomiť, že investovanie už dávno nie je tabu a len pre vybraných ľudí. Dnes dokáže začať investovať ktokoľvek bez ohľadu na príjem a vek. Stačí si vytvoriť účet a posielať peniaze na investičné konto. Investovanie nebolo nikdy také jednoduché ako v súčasnosti. Napriek tomu sa toho väčšina Slovákov bojí.

Dôvody, prečo sa Slováci boja investovať

Jedným z najväčších faktorov je nedostatočná finančná gramotnosť. Mnoho Slovákov nerozumie základným princípom investovania, ako sú diverzifikácia rizika alebo dlhodobý horizont. Viac ako polovica obyvateľov Slovenska neinvestuje z obavy pred stratou alebo nedôvery k finančným inštitúciám.

Inflácia je ďalším veľkým problémom. Peniaze uložené v bežných bankových účtoch strácajú hodnotu, pretože ich zhodnotenie je nižšie ako miera inflácie. Napriek tomu mnohí Slováci preferujú tento prístup pre jeho jednoduchosť a všeobecnú akceptáciu.

Aký máte vzťah k investovaniu?

Investovanie je pritom paradoxne menej rizikové ako držanie peňazí na bankovom účte. Ak totiž máte peniaze v banke, s istotou viete, že pre infláciu strácate kúpyschopnosť. Naopak ak investujete, je tu vysoká šanca nielen poraziť infláciu, ale aj inkasovať značné výnosy. Aby ste mali lepšiu predstavu, dole na obrázku môžete vidieť priemerné zhodnotenie najväčšieho akciového indexu S&P 500 za posledných 20 rokov.

Priemerné zhodnotenie amerického akciového indexu

Priemerné zhodnotenie amerického akciového indexu. Zdroj: Curvo

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/3Ďalej
txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.