Zemetrasenie v autopriemysle: Japonské legendy spájajú sily, ohrozuje ich Čína

  • Japonský automobilový priemysel čelí bezprecedentnej výzve.
  • Nissan a Honda, dlhoroční rivali, začali rokovania o strategickom partnerstve.
  • Ich spojenie by mohlo vytvoriť tretiu najväčšiu automobilovú skupinu na svete v čase, keď čínski výrobcovia preberajú globálnu dominanciu v elektromobilite.
Ekonomika Čína ohrozuje japonský autopriemysel
Čína ohrozuje japonský autopriemysel. Zdroj: shutterstock.com/Fahroni
Okazio PCBitmarkets

Nissan a Honda, dve významné japonské automobilky, potvrdili prebiehajúce predbežné rozhovory o možnej užšej spolupráci. Hlavným motívom je potreba lepšie konkurovať čínskym výrobcom elektrických vozidiel. Obe spoločnosti však dementovali správy o plánovanej fúzii, ako uviedli japonské médiá.

Situáciu komplikuje správa agentúry Bloomberg o tom, že taiwanský technologický gigant Foxconn (oficiálne Hon Hai Precision Industry) prejavil záujem o kúpu kontrolného podielu v Nissane. Foxconn v poslednom období výrazne investuje do výroby elektrických vozidiel.

Strategické partnerstvo a aktuálna situácia

Už v marci tohto roka Nissan a Honda začali skúmať možnosti strategického partnerstva v oblasti elektrických vozidiel. Následne v auguste oznámili plány na zdieľanie komponentov pre elektrické vozidlá vrátane batérií. Súčasťou spolupráce má byť aj spoločný výskum softvéru pre autonómne riadenie.

Prípadné spojenie Nissanu s Hondou by vytvorilo tretiu najväčšiu automobilovú skupinu na svete. Do rokovaní bola údajne zahrnutá aj spoločnosť Mitsubishi Motors, ktorá je súčasťou aliancie Nissan-Renault.

Obe spoločnosti čelia významným výzvam

Nissan nedávno oznámil rozsiahle škrty, ktoré zahŕňajú:

  • Zrušenie 9000 pracovných miest (6 % globálnej pracovnej sily).
  • Zníženie globálnej výrobnej kapacity o 20 %.
  • Štvrťročnú stratu 9,3 miliardy jenov.

 

Honda taktiež zaznamenala pokles ziskov o takmer 20 % v prvej polovici fiškálneho roka 2024/2025, najmä kvôli slabému predaju v Číne.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Situáciu v japonskom automobilovom priemysle výrazne ovplyvňuje vzostup čínskych výrobcov. Čína nedávno predbehla Japonsko o 36 % a stala sa najväčším svetovým vývozcom vozidiel, pričom kľúčovú úlohu zohrala jej dominancia v sektore elektromobilov. Japonské firmy v tejto oblasti zaostali, keďže sa dlhodobo sústreďovali najmä na vývoj hybridných vozidiel.

txbKvakomat mobil