Slovensko dostalo „vysvedčenie”. Známkou sa chváliť nemôže

  • Ratingová agentúra Moody’s zmenila hodnotenie Slovenska.
  • Známku znížila o jeden stupeň.
  • Podľa Ministerstva financií je Slovensko v dobrej kondícií.
Ekonomika Slovensko dostalo nižší rating.
Slovensko dostalo nižší rating. Zdroj: shutterstock.com/Alexandros Michailidis
Kvakomat PC bannerKvakomat mobil

Slovensko si pohoršilo. Ratingová agentúry Moody’s znížila hodnotenie Slovenska o jeden stupeň na A3 so stabilným výhľadom. Predchádzajúce hodnotenia od ratingových agentúr Standard & Poor’s a Fitch z decembra a z konca októbra potvrdili pôvodné hodnotenia. Informovalo o tom Ministerstvo financií (MF) SR, ktoré má k zníženiu ratingu výhrady.

Agentúra Moody’s vníma záväzok vlády na postupné ozdravenie verejných financií, ktoré je realizované prostredníctvom nevyhnutných konsolidačných opatrení. Pre Ministerstvo financií SR z hodnotenia vyplýva, že Slovensko je ekonomicky v dobrej kondícii a agentúra nevidí riziká pri financovaní nášho dlhu,” uviedol rezort financií.

 

Ministerstvo má na to vlastný názor

Agentúra ale podľa ministerstva znížila hodnotenie najmä na základe politického hodnotenia inštitúcií štátu.

 

„Ministerstvo financií SR považuje viacero hodnotiacich úsudkov agentúry za nekorektné, nepresne interpretované a jednostranné,” dodal rezort.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Slovensko bude schopné lákať zahraničné investície

Dôležité je podľa ministerstva konštatovanie, že Slovenská republika bude schopná naďalej lákať zahraničné investície a to aj s prihliadnutím na riziká, ktoré sú spojené s vývojom v Nemecku. Rezort pozitívne vníma aj to, že silný trh práce podporí v nasledujúcom období príjmy domácností.

Agentúra očakáva tento rok rast hrubého domáceho produktu o 2,1 %, v roku 2025 o 1,5 %, v roku 2026 o 1,6 % a v roku 2027 o 1,9 %. Tento rast bude podporený najmä verejnými investíciami z fondov EÚ.

txbtxb