Energetická vojna? Rakúsky gigant OMV vypovedá po 18 rokoch zmluvu Gazpromu

  • Rakúsky energetický gigant OMV definitívne končí s Gazpromom.
  • Dôvodom je viacnásobné porušenie zmluvných podmienok zo strany ruského dodávateľa.
  • Rakúsko však má plné zásobníky a alternatívne zdroje plynu.
Novinky OMV dáva stopku Gazpromu
OMV dáva stopku Gazpromu. Zdroj: ANTON ZUBCHEVSKYI
BitmarketsBitmarkets

Významná rakúska energetická spoločnosť OMV oznámila zásadné rozhodnutie – okamžité ukončenie dlhodobej zmluvy o dodávkach plynu s ruským Gazpromom. Dôvodom sú „niekoľké zásadné porušenia zmluvy” zo strany ruského dodávateľa. Pôvodne mala táto dohoda trvať až do roku 2040.

Situácia sa vyostrila v novembri 2023, keď Gazprom zastavil dodávky plynu pre OMV. Tomuto kroku predchádzalo víťazstvo rakúskej spoločnosti v arbitrážnom spore v Nemecku, kde jej bolo priznané odškodné vo výške 230 miliónov eur kvôli nepravidelným dodávkam plynu pre nemeckú divíziu. OMV následne zadržala platbu za októbrové dodávky v rovnakej hodnote, na čo Gazprom reagoval prerušením dodávok do Rakúska.

Kontroverzná história a nové perspektívy

Zmluva medzi OMV a Gazpromom z roku 2006 bola spočiatku vnímaná pozitívne, no neskôr sa stala predmetom kritiky. Problematickou sa ukázala najmä klauzula o povinných platbách za plyn aj v prípade, že nebol odobratý. Táto podmienka sa dostala do konfliktu so snahami Európskej únie o rýchle odstránenie závislosti od ruských energetických zdrojov po invázii na Ukrajinu vo februári 2022.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Generálny riaditeľ OMV Alfred Stern však ubezpečuje, že bezpečnosť dodávok nie je ohrozená. „Dnes sa môžeme spoľahnúť na diverzifikované portfólio alternatívnych zdrojov plynu a zaručiť tak bezpečnosť dodávok pre našich zákazníkov,” vyhlásil Stern.

OMV má v súčasnosti viacero alternatívnych zdrojov:
  • Vlastná produkcia v Nórsku.
  • Dodávky od externých producentov.
  • Skvapalnený zemný plyn (LNG).
  • Zásoby v skladoch naplnené na približne 85 %.

 

Spoločnosť, ktorá zásobuje priemyselných odberateľov v Rakúsku, tak demonštruje svoju pripravenosť na novú situáciu a schopnosť zabezpečiť stabilné dodávky aj bez ruského plynu.

txbKvakomat mobil