Nemecký podvod storočia budú splácať aj Slováci. Potrebné sú milióny eur

  • Konkurzný správca našiel v spoločnosti len minimum majetku.
  • Škandál, ktorý otriasol nemeckým finančným trhom v júni 2020, mal dramatické následky aj na Slovensku.
  • Prípad Wirecard zostáva mementom toho, ako môže korporátny podvod ovplyvniť životy tisícov ľudí naprieč krajinami.
Novinky Nemecký podvod storočia budú splácať aj Slováci
Nemecký podvod storočia budú splácať aj Slováci. Zdroj: Shutterstock.com/VAKS-Stock Agency, ViDI Studio
BitmarketsOkazio mobil

V nemeckom finančnom svete došlo k jednému z najväčších podvodov v histórii krajiny, ktorého následky pocítili aj slovenskí občania. Spoločnosť Wirecard, kedysi považovaná za technologického giganta v oblasti digitálnych platieb, sa zrútila ako domček z karát po odhalení masívneho účtovného podvodu v hodnote takmer 2 miliardy eur.

Ako uvádza portál Regióny.sk, škandál, ktorý otriasol nemeckým finančným trhom v júni 2020, mal dramatické následky aj na Slovensku. V košickej pobočke spoločnosti pracovalo približne 400 zamestnancov, ktorí zo dňa na deň zostali bez práce a mnohí aj bez výplat. „Situácia bola pre všetkých šokujúca. Nikto z nás nečakal, že sa niečo také môže stať,” spomínajú bývalí zamestnanci.

Spoločnosť na Slovensku

Slovenská dcérska spoločnosť Wirecard Slovakia sa dostala do konkurzu krátko po prevalení škandálu. Napriek tomu, že firma v roku 2019 vykazovala tržby takmer 13 miliónov eur, zanechala po sebe dlhy presahujúce 3,2 milióna eur. Medzi najväčších veriteľov patrí Sociálna poisťovňa, ktorej spoločnosť dlhuje 1,7 milióna eur.

 

Situácia je o to závažnejšia, že škody budú musieť byť uhradené aj z peňazí daňových poplatníkov. Finančná správa eviduje nezaplatenú daň vo výške viac ako pol milióna eur. Do radu poškodených sa zaradili aj zdravotné poisťovne, ktorým firma dlhuje tisíce eur.

Konkurzný správca našiel v spoločnosti len minimum majetku – prevažne kancelárske vybavenie ako pracovné stoly, notebooky a monitory. Šanca veriteľov na uspokojenie ich pohľadávok je tak minimálna.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Spoločnosť zaujala aj Netflix

Prípad má aj medzinárodný rozmer. Prevádzkový riaditeľ spoločnosti Jan Marsalek, ktorý stál za každodenným chodom firmy, zmizol bez stopy a dodnes sa nachádza na zozname hľadaných osôb Interpolu. Príbeh spoločnosti sa stal natoľko známym, že streamovacia služba Netflix o ňom natočila dokumentárny film „Skandal! Bringing Down Wirecard”.

Paradoxne, z krachu sa pokúsila vyťažiť aj vtedajšia slovenská vláda pod vedením Igora Matoviča. Plánovala vytvoriť štátny softvérový dom a zamestnať bývalých programátorov Wirecardu. Približne 150 z 300 programátorov prejavilo záujem. Tento projekt však skončil neúspechom – v júli 2023 minister Richard Raši oznámil jeho koniec kvôli kumulatívnej strate sedem miliónov eur.

Prípad Wirecard zostáva mementom toho, ako môže korporátny podvod ovplyvniť životy tisícov ľudí naprieč krajinami. Pre Slovensko predstavuje nielen stratu stoviek pracovných miest, ale aj významné finančné škody, ktoré budú musieť byť uhradené z verejných zdrojov.

Konkurz v roku 2020

Niekoľkoročný prípad

Konkurzný správca skrachovanej nemeckej finančnej spoločnosti Wirecard Michael Jaffe podal žalobu na audítorskú firmu EY ešte v decembri minulého roka. Požadoval od nej astronomické odškodné vo výške 1,5 miliardy eur, píše Trend na základe ČTK.

Wirecard vyhlásil konkurz v júni 2020 po tom, čo vyšlo najavo, že v účtovníctve spoločnosti chýba približne 1,9 miliardy eur. Je pozoruhodné, že už pred kolapsom firmy novinári a investori upozorňovali na pochybnosti ohľadom jej finančnej situácie.

EY, ktorá dlhé roky pôsobila ako audítor Wirecardu a potvrdzovala jeho účtovné výkazy, čelí v súvislosti s týmto škandálom viacerým právnym sporom. V decembri 2023 podali investori Wirecardu ďalšiu žalobu, v ktorej požadujú odškodné presahujúce 700 miliónov eur.

Anycoin pc bannerAnycoin mobil banner
Autor:
Karina Daráková
Karina Daráková

Karina Daráková pochádza spod Tatier a vyštudovala žurnalistiku na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. V minulosti pôsobila v Novom Čase a na pozícii vedúcej domáceho spravodajstva v Startitup. V Kryptomagazine sa venuje ekonomickým a realitným témam.