Slováci môžu na dôchodky zabudnúť. Štát na penzie už nemá peniaze

  • Na Slovensku dramaticky stúpa počet dôchodcov.
  • Sociálna poisťovňa nedokáže z odvodov vyplácať Slovákom dávky.
  • Budúcnosť vyzerá katastrofálne, keďže počet Slovákov v produktívnom veku klesá.
Novinky Slováci sa už nemôžu spoliehať na dôchodky od štátu
Slováci sa už nemôžu spoliehať na dôchodky od štátu. Zdroj: shutterstock.com/Dmytro Zinkevych/Ksrypnykov Dmytro
BitmarketsBitmarkets

Slováci, ktorí sú dnes v produktívnom veku, sa už viac nemôžu spoliehať len na dôchodok od štátu. Slovensko v súčasnosti čelí bezprecedentnej kríze. Dôchodkový systém je pod obrovským tlakom a jeho budúcnosť nevyzerá vôbec dobre. Hlavnou príčinou problému je starnutie obyvateľstva a demografické zmeny, ktoré dlhodobo podkopávajú udržateľnosť sociálneho systému.

Slováci sa nemôžu spoliehať na dôchodok od štátu

S rastúcim počtom dôchodcov a klesajúcim počtom pracujúcich, ktorí na nich prispievajú, sa štát ocitá v situácii, kde peniaze na penzie budú v budúcnosti chýbať, uvádza Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).

ISA upresňuje:

V roku 1964 pripadali na jedného seniora (od 65 rokov) štyri deti (0-14 rokov). Vyrovnaný stav (pomer 1:1) nastal v roku 2018. V súčasnosti na každého dôchodcu pripadá 0,85 dieťaťa.

V druhej polovici tohto storočia to bude menej ako 0,4 dieťaťa, respektíve 2,5-2,85 seniora na jedno dieťa. Táto zmena spôsobí nárast verejných výdavkov na neaktívnu populáciu, keďže výdavky na jedno dieťa sú nižšie ako výdavky na jedného seniora.

Rastúci počet seniorov si vyžaduje vyššie výdavky na dôchodky, zdravotnú starostlivosť a sociálne služby. Avšak pracovná sila, ktorá tieto náklady financuje, sa dramaticky zmenšuje. Štát sa snaží situáciu riešiť reformami, no podľa analýzy ISA je budúcnosť sociálneho systému vážne ohrozená, ak sa neprijmú radikálne opatrenia.

Šetríte si na dôchodok aj sami?

Podľa odborníkov však budú v priebehu niekoľkých desaťročí na Slovensku na jedného pracujúceho pripadať dvaja dôchodcovia​.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.
Späť
Strana 1/2Ďalej
Flockers PCKvakomat mobil
Autor:
Nikola Litvinová
Nikola Litvinová

Vyštudovala odbor financie a intenzívne sa venuje investovaniu. Analytickým okom sleduje svetové aj domáce ekonomické dianie. Zaujíma sa nie len o kryptomeny, ale rovnako aj o tradičné finančné trhy. Baví ju vytvárať pútavý obsah, ktorý prináša čitateľom skutočnú hodnotu.