- Na Slovensku dramaticky stúpa počet dôchodcov.
- Sociálna poisťovňa nedokáže z odvodov vyplácať Slovákom dávky.
- Budúcnosť vyzerá katastrofálne, keďže počet Slovákov v produktívnom veku klesá.
Slováci, ktorí sú dnes v produktívnom veku, sa už viac nemôžu spoliehať len na dôchodok od štátu. Slovensko v súčasnosti čelí bezprecedentnej kríze. Dôchodkový systém je pod obrovským tlakom a jeho budúcnosť nevyzerá vôbec dobre. Hlavnou príčinou problému je starnutie obyvateľstva a demografické zmeny, ktoré dlhodobo podkopávajú udržateľnosť sociálneho systému.
Slováci sa nemôžu spoliehať na dôchodok od štátu
S rastúcim počtom dôchodcov a klesajúcim počtom pracujúcich, ktorí na nich prispievajú, sa štát ocitá v situácii, kde peniaze na penzie budú v budúcnosti chýbať, uvádza Inštitút pre stratégie a analýzy (ISA).
ISA upresňuje:
V roku 1964 pripadali na jedného seniora (od 65 rokov) štyri deti (0-14 rokov). Vyrovnaný stav (pomer 1:1) nastal v roku 2018. V súčasnosti na každého dôchodcu pripadá 0,85 dieťaťa.
V druhej polovici tohto storočia to bude menej ako 0,4 dieťaťa, respektíve 2,5-2,85 seniora na jedno dieťa. Táto zmena spôsobí nárast verejných výdavkov na neaktívnu populáciu, keďže výdavky na jedno dieťa sú nižšie ako výdavky na jedného seniora.
Rastúci počet seniorov si vyžaduje vyššie výdavky na dôchodky, zdravotnú starostlivosť a sociálne služby. Avšak pracovná sila, ktorá tieto náklady financuje, sa dramaticky zmenšuje. Štát sa snaží situáciu riešiť reformami, no podľa analýzy ISA je budúcnosť sociálneho systému vážne ohrozená, ak sa neprijmú radikálne opatrenia.
Podľa odborníkov však budú v priebehu niekoľkých desaťročí na Slovensku na jedného pracujúceho pripadať dvaja dôchodcovia.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.