Slovensko vedie európsky rebríček v zdražovaní bývania

  • Slovensko hlási najvyššie tempo zdražovania nehnuteľností v EÚ.
  • V cenách dobiehame západné krajiny, no platy ostávajú nezmenené.
  • Slováci zarábajú rovnako ako pred 12 rokmi.
Ekonomika Slovensko má najvyššie tempo zdražovania nehnuteľností
Slovensko má najvyššie tempo zdražovania nehnuteľností. Zdroj: shutterstock.com/lunopark/Cars and Travels
Freedum fighters PCFreedum fighter mobil

Slovensko čelí významnému problému v podobe prudkého rastu cien nehnuteľností. Síce ani z ďaleka u nás nie sú ceny najvyššie, tempo vzostupu máme najrýchlejšie, upozorňuje Trend na základe údajov z Eurostatu. Zatiaľ čo pred dekádou sme boli svedkami cien nehnuteľností na Slovensku na hodnote 52 % európskeho priemeru, dnes sa toto číslo vyšplhalo už na 85 %.

Slovensko čelí prudkému rastu cien nehnuteľností

Pohľad na tabuľku nižšie lepšie ilustruje, kde sa nachádzajú ceny realít na Slovensku v porovnaní s priemerom EÚ a ostatnými členskými krajinami. No ide len o statické čísla. Aj keď sa nachádzame niekde v strede, dôležité je sledovať trend za posledné roky. No a práve v tempe rastu Slovensko vedie a vyrovnali sme sa hodnote v Česku a Slovinsku.

Zatiaľ čo na Slovensku dosahujú ceny nehnuteľností 85 % európskeho priemeru, v Česku je to 86 %, Rakúsku 115 %, Maďarsku 65 % a Poľsku len 44 %. Najnižšia úroveň 39 % je v Bulharsku a najviac zaplatia obyvatelia Írska (201 %) a Dánska (180 %).

Ceny nehnuteľností voči priemeru EÚ

Ceny nehnuteľností voči priemeru EÚ. Zdroj: Eurostat

Za nehnuteľnosti si od ďalšieho roku opäť priplatíme

Ako uvádza denník Pravda, záujem o kúpu nehnuteľností na konci roka 2024 rastie aj v dôsledku zvyšovania cien. Nedávno sme vás totiž informovali, že nehnuteľnosti na Slovensku môžu v najbližšom období opäť zdražieť, a to aj napriek tomu, že dopyt bude brzdený zvýšením dane z pridanej hodnoty (DPH).

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Dobiehame západné ceny, platy však ostávajú nezmenené

Ak porovnáme Slovensko s bohatšími krajinami ako Česko, Slovinsko alebo Estónsko, logicky by sme mali platiť za nehnuteľnosti podstatne menej. Opak je ale pravdou. Dobiehame najbohatšie západné krajiny. No bohužiaľ nie v platoch, ale iba v cenách.

Slovensko čelí rastu cien nehnuteľností

Slovensko čelí rastu cien nehnuteľností. Zdroj: Eurostat

Slováci zarábajú rovnako ako pred 10 rokmi

Popri bývaní najviac míňame na potraviny. A bohužiaľ v oboch týchto oblastiach platíme až neprimerane veľa, ak vezmeme do úvahy priemerný plat. Nedávno sme vás informovali, že Slováci zarábajú rovnako ako v roku 2012 a reálna mzda sa takmer nepohla, čo nás dostalo na chvost rebríčka v Európskej únii (EÚ).

Zmena priemerného čistého príjmu od roku 2012

Zmena priemerného čistého príjmu od roku 2012. Zdroj: Eurostat

Zrejme sa naskytuje otázka, prečo na Slovensku ceny tak prudko rastú, keď životná úroveň stagnuje. Jedným z dôvodov je dobiehanie východného bloku priemeru Únie. Reálny príjem po socializme vo východnej Európe rástol omnoho rýchlejšie a krajiny dobiehali životnú úroveň západu nákupom nehnuteľností. Naopak, v západnej Európe tento proces nastal o desiatky rokov skôr.

Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video:

txbtxb
Autor:
Marek Jendrál
Marek Jendrál

Vyštudoval financie, bankovníctvo a investovanie. O kryptomeny sa zaujíma od roku 2015. V článkoch sa špecializuje na technickú analýzu a sieťové dáta z blockchainu.