Bitcoin je ako zlato, tvrdí Jerome Powell z Fedu

  • Bitcoin sa stal po nedávnych rastoch centrom pozornosti.
  • Pridal sa k tomu aj Jerome Powell.
  • Kryptomenu vidí ako digitálne zlato.
Novinky Bitcoin je digitálne zlato
Bitcoin je digitálne zlato. Zdroj: shutterstock.com/CK Foto
Anycoin pc bannerAnycoin mobil banner

Bitcoin mnoho priaznivcov charakterizuje ako novodobé zlato. Je to náhrada žltého kovu, len v inej forme – digitálnej. Nie vždy sa však takto vyjadrujú kompetentné osoby. Práve teraz sa tak stalo. Predseda Federálneho rezervného systému (Fed), Jerome Powell, nedávno opísal Bitcoin ako „digitálne zlato”, čím zdôraznil jeho funkciu ako uchovávateľa hodnoty skôr než konkurenta tradičnej fiat meny, akou je americký dolár. Jeho komentáre zazneli počas výsluchu pred členmi Kongresu USA, kde sa diskutovalo o budúcnosti kryptomien a ich mieste v globálnej ekonomike, píše portál Cryptopotato.

Bitcoin ako digitálne zlato

Powell poukázal na to, že Bitcoin a iné kryptomeny sa často prirovnávajú ku komoditám ako zlato. Podľa neho nepredstavujú priamu hrozbu pre fiat meny, keďže ich primárna úloha spočíva v uchovávaní hodnoty, nie v poskytovaní efektívneho platobného systému. „Bitcoin nemá vlastnosti potrebné na to, aby nahradil dolár,” zdôraznil Powell a dodal, že jeho volatilita a absencia regulácií obmedzujú jeho využiteľnosť v každodenných transakciách.

Táto paralela medzi Bitcoinom a zlatom nie je nová. Oba aktíva sú často vnímané ako „bezpečné prístavy” pre investorov, najmä počas ekonomických neistôt. Powellova poznámka podporuje myšlienku, že Bitcoin by mohol byť relevantným nástrojom na ochranu majetku pred infláciou, ale nie ako alternatíva k doláru v globálnom finančnom systéme. Istým spôsobom teda Powell vymedzil priestor pre Bitcoin.

Powell tiež zdôraznil potrebu regulácie kryptomien, aby sa zabránilo rizikám spojeným s ich používaním. Hoci uznal, že blockchain technológia a decentralizované financie prinášajú inovatívne možnosti, varoval pred ich možným zneužitím. Myslí tu na podvody, pranie špinavých peňazí a financovanie terorizmu. Kryptomenová komunita dúfala, že podobné vyjadrenia sú už minulosťou.

92 %

Zarábaj aj ty na raste kryptomien.

Začni ich nakupovať na Bitmarkets a získaj 100 dolárový vstupný bonus.

Sponzorovaný obsah

Powell chce regulovať

„Ak sa kryptomeny majú stať udržateľnou súčasťou nášho finančného systému, je nevyhnutné, aby sa ich používanie regulovalo,” povedal Powell. Táto výzva na reguláciu prichádza v čase, keď USA a ďalšie krajiny zvažujú spôsoby, ako kontrolovať rozmach digitálnych aktív bez potlačenia inovácií.

Regulácie vs. bezpečnosť

Regulácia kryptomien je kľúčovým nástrojom na zabezpečenie ich bezpečného a dôveryhodného používania. Jasné pravidlá pomáhajú predchádzať nelegálnym činnostiam, ako sú pranie špinavých peňazí či financovanie terorizmu, čím posilňujú integritu trhu. Zároveň poskytujú ochranu investorom a znižujú riziko podvodov. Zavedenie regulácií tiež umožňuje rozvoj technológií, ako je blockchain, v rámci právnych rámcov, čím podporuje inováciu bez ohrozenia stability finančného systému. Správne nastavené regulácie teda vyvažujú bezpečnosť a pokrok.

Napriek skeptickému postoju voči ich využitiu ako meny Powell pripustil, že technológia za kryptomenami môže nájsť uplatnenie. A to napríklad v digitálnych menách centrálnych bánk (CBDC). Táto možnosť naznačuje, že budúcnosť finančného sektora môže byť hybridom medzi tradičnými a digitálnymi systémami.

txbtxb
Autor:
Marek Rodák
Marek Rodák

Vyštudoval filozofiu a históriu. Počas svojho profesionálneho života skúsil viacero pozícií, od marketingu, cez učiteľa, asistenta až po zastupujúceho riaditeľa školy. Vo voľnom čase sa venuje kryptomenám. Píše od roku 2011.