Takto investujú najbohatší Slováci. Prieskum odhalil prekvapivé zistenia

  • Bonitní investori na Slovensku najviac dôverujú akciám, realitám a dlhopisom.
  • Takmer všetci z nich vnímajú investovanie ako kľúčový nástroj zabezpečenia dôchodku.
  • Vyplýva to z nového prieskumu investičnej skupiny WOOD & Company, ktorý mapoval správanie kvalifikovaných investorov.
Ekonomika Takto investujú bonitní Slováci
Takto investujú bonitní Slováci. Zdroj: shutterstock.com/Romano Calabrese
BitmarketsBitmarkets

Investičná skupina WOOD & Company zrealizovala prieskum, ktorý odhalil kľúčové trendy v správaní bonitných investorov na Slovensku. Výsledky ukazujú, že kvalifikovaní investori sa pri zhodnocovaní svojich prostriedkov spoliehajú najmä na tri hlavné investičné nástroje. Najväčšiu obľubu si získali akcie s podielom 28,9 %, nasledované realitami s 24,1 % a dlhopismi, ktoré predstavujú 19,6 % investičného portfólia.

Zaujímavým zistením je, že až 96 % kvalifikovaných investorov vníma investovanie ako kľúčový nástroj na zabezpečenie svojej finančnej budúcnosti. Z tohto počtu až 90 % respondentov plánuje využiť investované prostriedky primárne na zabezpečenie svojho dôchodku.

Stratégie a očakávania

Pri rozhodovaní o investíciách sa ukazuje významná dôvera v odborné poradenstvo. Až 91,5 % investorov sa spolieha na rady „wealth manažérov”, ktorí im pomáhajú s personalizovaným investičným poradenstvom.

2 kľúčové faktory

Pre investorov sú kľúčové najmä dva faktory – dlhodobá výnosnosť, ktorú preferuje 92,9 % opýtaných, a unikátne produkty, ktoré zaujímajú 60 % respondentov.

 

„Náš prieskum jasne ukazuje, že sa skúsení investori spoliehajú na odbornú pomoc a diverzifikáciu portfólia,” vysvetľuje Michal Kasana z WOOD & Company. Podľa jeho slov táto stratégia pomáha investorom nielen budovať, ale aj chrániť ich bohatstvo v dlhodobom horizonte.

Väčšina investorov má pritom jasné očakávania ohľadom výnosnosti svojho portfólia – požadujú minimálny ročný výnos 6 % a viac. Tento cieľ dosahujú práve vďaka kombinácii profesionálneho poradenstva a diverzifikovaného prístupu k investovaniu.

98 %

Už sa viac neboj o svoje peniaze.

Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.

Sponzorovaný obsah
Finančné rozdielové zmluvy sú zložité nástroje a sú spojené s vysokým rizikom rýchlych finančných strát v dôsledku pákového efektu. Na 74 % účtov retailových investorov dochádza k finančným stratám pri obchodovaní s finančnými rozdielovými zmluvami u tohto poskytovateľa. Mali by ste zvážiť, či chápete, ako finančné rozdielové zmluvy fungujú, a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko, že utrpíte finančné straty.

Prieskum tak potvrdzuje, že bonitní investori na Slovensku pristupujú k správe svojho majetku systematicky a s dlhodobou perspektívou, pričom kladú dôraz na odbornú pomoc a rozloženie rizika.

Kvakomat PC bannerKvakomat mobil