- Ruský rubeľ klesol na 2 a pol ročné minimum.
- Kurz klesá v dôsledku eskalácie vojny na Ukrajine.
- Centrálna banka Ruska okamžite reagovala opatreniami.
Ruský rubeľ zaznamenal výrazný pokles blížiaci sa k historickému minimu v dôsledku geopolitických rizík spojených s eskaláciou vojny na Ukrajine a nových sankcií Spojených štátov. Podľa portálu Teraz na tieto udalosti okamžite zareagovala Ruská centrálna banka a ukončila nákup devíz až do konca roka.
Ruský rubeľ útočí na historické minimum
Podľa údajov TradingView kurz RUB/EUR klesol na hodnotu 0,0083, ktorú sme naposledy videli v marci 2022. Doteraz najnižší kurz nastal taktiež v marci 2022 na úrovni 0,0059. Je ale vysoko pravdepodobné, že v blízkej budúcnosti bude toto historické minimum opäť prekonané.
Pokles ruského rubľa ešte zhoršil viac než 20 % pokles na akciovom trhu v tomto roku, keď investori presúvali svoje úspory z akcií do bankových vkladov, uvádza Aljazeera. V utorok však ruský minister financií odmietol obavy z poklesu rubľa a uviedol, že to bude veľmi prospešné pre export.
Slabý rubeľ síce znižuje ceny ruského exportu, ale zároveň spôsobuje, že Rusi musia platiť viac za dovážané tovary, čo by mohlo zvýšiť už aj tak vysokú infláciu v krajine.
Už sa viac neboj o svoje peniaze.
Investuj a premeň svoje obavy na príležitosť.
Centrálna banka reaguje
Okrem eskalácie geopolitického napätia na rubeľ negatívne vplývajú aj nové sankcie na finančný sektor, ktoré narušili zahraničné obchodné platby. Ruské banky totiž nemôžu uskutočňovať bankové transakcie v dolároch. V dôsledku tejto skutočnosti vznikol fyzický nedostatok zahraničnej meny na ruskom trhu.
Ruská centrálna banka reagovala zastavením nákupu devíz, čím chce zmierniť tlak na finančné trhy. K nákupom sa má údajne vrátiť až od roku 2025.
Kurz ruského rubľa výrazne klesol v posledných rokoch v dôsledku kombinácie geopolitických, ekonomických a sankčných faktorov. Invázia na Ukrajinu v roku 2022 vyvolala rozsiahle západné sankcie, ktoré obmedzili prístup ruských bánk na globálne finančné trhy a komplikovali medzinárodný obchod, najmä s ropou a plynom.
Domáce problémy, ako inflácia a presun úspor do bezpečnejších aktív, ešte viac zhoršujú situáciu v Rusku. Tieto faktory spolu vytvorili tlak na dlhodobé oslabenie rubľa.
Ak sa viac zaujímate o ekonomiku, odporúčame vám pozrieť sa aj na nasledujúce video: